Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vettel varpaillaan Kimin ja Valtterin takia – "Suomalaiset tuntuvat olevan nopeita"

/All Over Press
Julkaistu 30.04.2017 09:13

MTV SPORT

Sebastian Vettel otti uransa 47 paalupaikan Sotshissa. Alle sekunnin kymmenyksen päähän pääsivät Kimi Räikkönen ja Valtteri Bottas.

MAINOS

Venäjän F1-viikonloppu C Morella!

Sunnuntai: Venäjän GP klo 14.55, ennakkotunnelmat klo 13.30!

Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!

Tilaa C More

Ferrari valloitti eturivin ensimmäisen kerran lähes yhdeksään vuoteen. Vettelille paalu oli toinen Ferrarin miehenä.

– Tämä oli hieno saavutus meille, tärkein tehtävä odottaa huomenna. Meillä on ollut todella tasaista Mercedeksen kanssa, etenkin Valtterin kanssa. En tiedä oliko Lewisilla (Hamilton) ongelmaa vai ei, mutta on mahtavaa, että pääsimme molemmat eturiviin, se on hieno saavutus, Vettel iloitsi.

– Tämä ei ole ehkä helpoin rata ohittaa, toivottavasti meidän ei tarvitsekaan, Vettel suuntasi katseita kisaan.

Vettel kehui autoaan ja otti myös oppia, kun aiemmin aika-ajossa viimeiset mutkat menivät mönkään. Lopulta hän sai kasaan täydellisen kierroksen.

Mutta miten aiot pitää kisassa suomalaiset takanasi?

– En tiedä, he ovat varmasti todella vahvoja. Toivottavasti Ferrarin kannalta Kimi ja minä saamme hyvän kisan, muu saadaan nähdä. Toivottavasti Valtteri pysyy takana. Kisasta tulee pitkä, ensimmäinen kierros on ehdottomasti tärkeä, sitten tulee strategia ja paljon muuta. Mutta suomalaiset tuntuvat olevan nopeita tänä viikonloppuna, Vettel vastasi hyväntuulisesti hymyillen.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Bottas värisi häikäisevän paalusuorituksensa jälkeen – "Tämä on hyvä tunne"Vettelillä tiukka viesti: Ferrari antoi vastauksen epäilijöilleHamiltonille esitettiin erikoinen spekulaatio Räikkösestä – torppasi teorian alkuunsaFerrari-pomo ylistää Räikköstä – "Painotan, meillä on kaksi poikkeuksellista kuskia"Räikkönen Ferrarin huippuvauhdista: "Harmi, että on vasta perjantai"Vettel kiroili Hamiltonia autossaan – "Ei vain löytynyt"
Venäjän GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Venäjän GP
  • 1.10.22:39
    Veneet ja laivat

    Ranska tutkii epäilyttävää Venäjän varjolaivaston tankkeria – miehistön jäseniä otettu kiinni

  • 24.08.202209:27
    F1

    F1-pomolta tiukka jyrähdys – osakilpailu Suomen rajan tuntumassa jää haaveeksi: "Voin luvata varmuudella"

  • 02.03.202214:30
    F1

    Bernie Ecclestonelta hämmentävää tekstiä Vladimir Putinista ja Venäjästä – tallipomon kommentit toista maata: "Hyvin hyvin pelottavaa"

  • 25.02.202217:49
    F1

    Venäjän GP:n perumisen sanamuoto hämmentää – Sotshin järjestäjä pitää F1-kisaa yhä mahdollisena

  • 25.02.202214:17
    F1

    Venäjän F1-kisa on peruttu