Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Veriset vaatteet kuin kirsikkana kakun päällä – Iwao tuomittiin tekaistuin todistein kuolemaan

Iwao Hakadama odotti määrättyä kuolemaansa kymmeniä vuosia. Oikeus katsoi tänään torstaina, että Hakadama on syytön.
Iwao Hakadama odotti määrättyä kuolemaansa kymmeniä vuosia. Oikeus katsoi tänään torstaina, että Hakadama on syytön.
Julkaistu 26.09.2024 20:46
Toimittajan kuva
Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Japanilainen Iwao Hakadama odotti kuolemantuomiotaan liki 50 vuotta. Tämä on hänen tarinansa.

Iwao Hakamadan veriset ja bensankatkuiset housut löydettiin misosäiliöstä. Ei siis ollut epäilystäkään, etteikö hän olisi ollut pomonsa ja hänen perheensä murhien takana. 

Hakamada passitettiin vankilaan ja päälle lätkäistiin kuolemantuomio. 

Aloitetaan Iwaon tarina kuitenkin paljon kauempaa.

Lue lisää: Iwao virui vankilassa lähes 50 vuotta odottaen kuolemaansa – julistettu nyt syyttömäksi

Nyrkkeilykehästä misotehtaaseen

Parikymppinen Iwao Hakamada löysi elämäänsä nyrkkeilyn 1950-luvun lopulla. Siitä tuli hänen elämänsä ja uransa ainakin pariksi vuodeksi. Höyhensarjassa hän pääsi jopa kuuden parhaan joukkoon Japanissa.

Ura ammattinyrkkeilijänä ei kestänyt pitkään, vaan jo vuonna 1961 Hakamada "eläköityi" ja lähti töihin shizuokalaiselle misotehtaalle. Valinta tulisi kuitenkin muuttamaan hänen elämänsä lopullisesti. 

AOP Iwao Hakadama
Iwaon isosisko Hideko Hadakama pitää kuvaa Iwao-veljestään. Vanhan kuvan kuvausajankohta on tuntematon.AFP / Lehtikuva

Viittä vuotta myöhemmin varhain torstaina kesäkuun 30. päivä Hakamadan pomon kotona syttyi tulipalo. Hakamada lähti auttamaan sammutustöissä halunaan pelastaa pomonsa. Pomo perheineen, vaimo ja kaksi teini-ikäistä lasta, löytyivät raunioista puukotettuina. Lisäksi talosta oli viety noin 200 000 jeniä. 

Hakamadan tilanne ei näyttänyt hyvältä. Ei ainakaan sen jälkeen, kun hänen käyttämiään vaatteita löydettiin työpaikan misosäiliöstä. Vaatteissa oli veritahroja ja ne haisivat bensiinille. Hakamadasta tuli poliisin pääepäilty ja hänet vietiin kuulusteltavaksi. 

Hakamadan mukaan poliisi kuulusteli häntä 12 tuntia putkeen, joskus jopa 16 tuntia. Vessataukoja ei annettu eikä vettäkään. Hakamada kiisti kaiken, aluksi. Poliisi käytti nyrkkiä ja uhkailua, jotta sai haluamansa vastauksen Hakamadan suusta. Lopulta Hakamada myönsi kaiken. 

Tuomio ja vuosikymmenten odotus

Vuonna 1968 Iwao Hakamada tuomittiin kuolemaan epäiltynä neljästä murhasta, tuhopoltosta ja ryöstöstä. Tuomio pantaisiin toteen hirttämällä. 

Hirttosilmukkaa ei koskaan ehditty solmia, sillä tapauksesta syntyi vuosikymmeniä kestänyt oikeustaistelu. Hakamada joutui odottamaan tuomiotaan kuolemansellissä tiettävästi pidempään kuin kukaan muu ihminen on koskaan joutunut. Hakamada odotti kuolemaansa 46 vuotta. 

Vuosien aikana Hakamada pyörsi päänsä ja kiisti syyllistyneensä pomonsa ja hänen perheensä murhiin, tuhopolttoon ja ryöstöön. 

Hän pyysi useaan otteeseen tapauksen uudelleen käsittelyä ja yritti vedota tuomareihin, etteivät misosäiliöstä löytyneet vaatteet edes olleet hänen: Hänellähän oli päällään tulipaloyönä pyjama ja säiliöstä löytyi viisi eri vaatekappaletta. Sitä paitsi vaatteet olivat liian pieniä hänelle. 

Hakamada pyysi DNA-näytteen ottamista vaatteista ja niin tehtiinkin viimein vuonna 2000, mutta sen aikaisella teknologialla vaatteista ei saatu tuloksia.

AOP Iwao Hakadama 2Hideko ja Iwao kotonaan Hamamatsussa Shizuokassa 26. syyskuuta 2024.

2000-luku kului pitkälti Hakamadan vapautusyrityksissä, kun muun muassa Amnesty International ja Japanin ammattilaisnyrkkeilijöiden liitto (Japan Pro Boxing Association) kuin myös useat ammattinyrkkeilijät yrittivät vakuuttaa tuomioistuinta Hakamadan syyttömyydestä. Hakamadan puolia pitivät muun muassa nyrkkeilijä Rubin Carter, joka itsekin tuomittiin väärin perustein pitkään vankeusrangaistukseen sekä kuuluisa brittinäyttelijä Jeremy Irons. 

Uudelleenkäsittely

Vuonna 2014 tapahtui merkittävä käänne, kun oikeus päätti ottaa tapauksen uudelleen käsiteltäväksi. Hakamada vapautettiin odottamaan tapauksen käsittelyä. 

Oikeuden rattaat junnasivat kuitenkin vuosia aina vielä viime vuoteen saakka, jolloin silloinkin oikeus katsoi, että vaatteet kuuluivat Hakamadalle. Hakadaman puolustus kuitenkin totesi, etteivät veritahrat vaatteissa voineet pysyä punaisen värisinä, jos ne olisivat pitkiä aikoja mison peitossa.  

Lopulta oikeus katsoi, että todisteet olivat tekaistuja ja tuomio kumottiin. Iwao Hakadama vapautettiin 88-vuotiaana, mutta osittain vankeudesta ja pitkästä oikeudenkäsittelystä sairastuneena. Hän ei osallistunut oikeudenkäyntiin heikon terveytensä takia. 

Kuolemanrangaistuksella vankka tuki

Ihmisoikeusjärjestö Human Rights Watchin Aasian ohjelmavastaavan Teppei Kasain mukaan Hakamadan tapaus on vain yksi esimerkki Japanin niin sanotusta "panttivankioikeusjärjestelmästä". Kasain mukaan epäiltyjä pakotetaan tunnustamaan pitkien ja mielivaltaisten pidätysaikojen avulla ja kuulusteluihin liittyy usein pelottelua.

 

Japani on Yhdysvaltojen ohella ainoa teollistunut demokratia, jossa kuolemanrangaistus on edelleen käytössä. Käytännöllä on maassa vahva julkinen tuki.

 

Hakamada on toisen maailmansodan jälkeisenä aikana viides vanki, jolle on myönnetty uudelleenkäsittely. Myös neljä aikaisempaa tapausta ovat johtaneet vapautukseen. Viime joulukuussa kuolemanrangaistusta odotti Japanissa noin sata vankia. (STT)

Lähteet: CNN, The Guardian, BBC, NHK Japan World, Asahi Shimbun, Amnesty International, STT

KuolemantuomioOikeudenkäynnitJapaniUlkomaat
Toimittajan kuva
Joonas Mustonen
MTV Uutiset

Joonas Mustonen työskentelee MTV Uutisissa etusivu- sekä uutistoimittajana. Mustonen seuraa laajasti uutisia ja ilmiöitä meillä Suomessa ja muualla maailmassa. Mustoseen voit olla yhteydessä sähköpostitse joonas.mustonen@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Puolisolta kylmäävä viesti – Akin hämärä kuolema vaivaa vakuutustutkijaaUkrainan mestarille 19 vuotta vankeutta Venäjällä – syytettiin sabotaasin ja salamurhien suunnittelustaGöranilla, 77, on yli 2 500 kansainvälistä patenttia – tätä kaikkea suomalainen on ratkonut71-vuotiaan vaasalaismiljonäärin vauhti ei hidastu – näin hän selvisi konkurssista ja miljoonaveloistaRiver Phoenix lyyhistyi yli 30 vuotta sitten jalkakäytävälle ja kuoli – läheiset kertovat mitä tapahtui traagisena yönäKaksi jääkiekkoilijaa katosi Kajaanin hyiseen yöhön – tapaus vei unohdetun kylmän sodan seikkailun jäljille

Tuoreimmat aiheesta

Kuolemantuomio
  • 15.1.11:21
    Iran

    Iran: Vangittua mielenosoittajaa ei ole tuomittu kuolemaan

  • 13.1.15:44
    Etelä-Korea

    Etelä-Korean ex-presidentille vaaditaan kuolemantuomiota

  • 01.12.202519:55
    Yhdysvallat

    Terveysvakuutusyhtiön johtajan ampumisesta syytetty oli oikeudessa USA:ssa

  • 17.11.202513:48
    Bangladesh

    Bangladeshin ex-pääministeri tuomittu kuolemaan

  • 13.11.202518:04
    Yhdysvallat

    6-vuotiaan raiskaaja-murhaaja teloitetaan USA:ssa – väisti kaksi aiempaa kuolemantuomiota