Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän vaalihuoneet aukesivat, ulkopuolista vaalitarkkailua ei ole – tulosta pidetään "rituaalinomaisena näytelmänä"

1:27Venäjän vaaleissa tulos jo tiedetään – nämä seikat voivat raottaa siivun todellisesta tuloksestaMillaisin keinoin vaalituloksen oikeellisuudesta voidaan saada tietoa? Hannu Himanen vastaa kysymykseen videolla.
Julkaistu 17.09.2021 10:47

MTV UUTISET - STT - Salla Laurila

Venäjällä on alkanut kolme päivää kestävä äänestys duuman eli parlamentin alahuoneen vaaleissa. Näitä vaaleja voidaan pitää eräänlaisena kenraaliharjoituksena vuoden 2024 presidentinvaaleille.

Ensimmäiset vaalihuoneistot avasivat ovensa Venäjän kaukoidässä jo myöhään eilen illalla Suomen aikaa. Pääkaupungissa Moskovassa äänestys alkoi aamukahdeksalta.

Entinen Moskovan suurlähettiläs Hannu Himanen kertoo MTV:n Uutisaamussa, että vaaleilla on lähinnä rituaalinomainen merkitys, jolla ilmaistaan Kremlin hallinnon olevan vahvasti vallassa. 

 – Miltä tämä rituaalinomainen näytelmä saadaan näyttämään, sillä voi olla merkitystä vuoden 2024 osalta. Tätä voidaan pitää ikään kuin kenraaliharjoituksena presidentinvaaleihin.

 – Viranomaiset haluavat varmistaa, että kun Vladimir Putin, kuten itse uskon, valitaan uudestaan, se tapahtuu mahdollisimman näyttävästi ja mahdollisimman korkealla osanotolla ja yksiselitteisellä tuella. Näitä vaaleja voidaan pitää harjoituksena todella merkittäviin presidentinvaaleihin. 

Etyjin tarkkailijat jäivät pois

Valtapuolue Yhtenäisen Venäjän odotetaan duuman vaaleissa varmistavan itselleen kahden kolmasosan enemmistön 450 kansanedustajan paikasta, vaikka puolueen suosio on laskenut selvästi edellisistä vaaleista.

Vaalien alla todellisia opposition edustajia on estetty asettumasta ehdolle. Hallinnon vastustajia on myös vangittu ja ajettu maanpakoon.

Tänä vuonna vaaleissa ei ole myöskään Eetyjin vaalitarkkailijoita.

– Etyjn tarkkailun organisoinnista vastaava demokratia- ja ihmisoikeustoimisto on ilmoittanut jo elokuun alussa, ettei se voi lähettää tarkkailijoita, koska Venäjä on asettanut niin tiukkoja rajoituksia. Venäjä perustelee rajoituksia koronatilanteella, mutta Etyjn tarkkailijaorganisaatio on tästä eri mieltä. 

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Sovellus katosi kaupoista

Venäjän vangitun oppositiovaikuttajan Aleksei Navalnyin verkoston mukaan teknologiajätit Google ja Apple ovat poistaneet sovelluskaupoistaan niin kutsutun älykkään äänestämisen sovelluksen.

Sovelluksella Navalnyi avustajineen on pyrkinyt neuvomaan venäläisiä keskittämään äänensä valtapuolue Yhtenäisen Venäjän varteenotettavimmalle vastaehdokkaalle eri vaalipiireissä.

Sovellus katosi sovelluskaupoista tänään eli samana päivänä kun äänestys Venäjän parlamenttivaaleissa alkoi. Navalnyin avustaja Ivan Zhdanov kutsuu teknologiajättien toimintaa "häpeälliseksi poliittiseksi sensuuriksi".

Kansalaisjärjestöt ja oppositiopuolueet pyrkivät tarkkailemaan Venäjän vaaleja. Mitä näiden tiedoista voidaan päätellä? Katso Hannu Himasen vastaus videolta.

Lisää aiheesta:

Tutkija ennustaa Georgiaan epävakaita aikoja – "Maa voi olla poliittisen kriisin kynnyksellä"Putin voitti vaalit odotetusti murskalukemin – näin tuloksia esiteltiin Venäjän televisiossaVenäjällä käynnistyi "karmea näytelmä, jossa kansaa nöyryytetään"Näin "karuselliäänestys" pyörii Venäjän vaaleissa – "Ihmisiä viedään äänestyspaikalta toiselle"Venäjän aluevaalit eivät yleensä kiinnosta kansainvälisesti – nyt asia on toisin ja syitä on kaksi: Putin ja NavalnyiKehotus taktiseen äänestämiseen puri Moskovassa – "Kenraaliharjoitus vuoden 2021 duuman vaaleja varten"
VenäjäUutisaamuMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 06:14
    Ukrainan sota

    Romania syyttää Venäjää holtittomuudesta

  • 05:41
    Dmitri Medvedev

    Arvo yli viisi miljoonaa – mikä on Kotkassa lojuvan venäläisen ökyjahdin kohtalo?

  • Eilen22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • Eilen22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa

  • Eilen21:27
    Puola

    Venäläinen drooni loukkasi Romanian ilmatilaa – hävittäjät ilmaan