Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjän lisäksi myös toinen hirmuvalta erityisen utelias Suomesta – näitä asioita vakoojat urkkivat

2:47Tällaista on kansainvälinen tiedustelu Suomessa – Venäjä ei ole ainoa uteliasTällaista on kansainvälinen tiedustelu Suomessa – Venäjä ei ole ainoa utelias.
Julkaistu 08.06.2023 05:58
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Tiedusteluhistorian tutkijan mukaan ylivoimaisesti suurin mielenkiinto tiedustelutoimintaan Suomessa tulee Venäjältä. Heti perässä tulee Venäjän liittolaisenakin tunnettu Kiina. 

Suojelupoliisin tiistainen ilmoitus yhdeksän venäläistiedustelijan karkottamisesta Suomesta oli poikkeuksellinen kahdella tavalla. Yleensä tämänkaltaisista päätöksistä ei tiedoteta näin avoimesti. Lisäksi kyseessä oli historiallisen suuri massakarkotus.

Pekka Toveri: Tästä syystä Suomi ei ole nöyryyttänyt Venäjää vakoojakarkotuksilla ennen kuin vasta nyt – "Venäjä on itse itselleen aiheuttanut tämän"

Tiedusteluhistorian tutkijan Mikko Porvalin mukaan kyseinen uutinen oli linjassa kaiken muun länsimaisen politiikan kanssa. Natoon liittymisen myötä venäläisvakoojien karkottaminen tuli ajankohtaiseksi Suomessa.

– Kaiken kaikkiaan länsimaat ovat yhtenäistäneet rivejään ja tehneet selväksi, mitä Venäjän toiminnasta ajatellaan, Porvali toteaa.

Porvali painottaa, että turvallisuusviranomaiset ovat aiemminkin karkottaneet ei-haluttuja tiedustelijoita Suomesta. Tässä tapauksessa kyseessä oli kuitenkin hänen mukaansa ennen kaikkea poliittinen viesti sekä länsimaille että Venäjälle. 

– Jotenkin tässä täytyy reagoida.

Supo: Venäjän vakoilu jatkuu Suomessa aktiivisena, vaikka joukko vakoojia karkotetaan – "Tarve on lisääntynyt Nato-jäsenyyden myötä"

Venäjältä eniten tiedustelijoita

Arktinen ja Itämeren alue kiinnostaa usean maan tiedustelupalveluita. Suomessa olevien kansainvälisten tiedustelu-upseerien määrä ei ole julkisesti tiedossa, mutta Porvalin mukaan on selvää, että suurin osa heistä tulee Venäjältä. 

– Ylivoimaisesti suurin mielenkiinto Suomeen kohdistuu Venäjältä.

Venäjän tiedonhankinta Suomesta jakautuu kahteen tiedustelupalveluun. SVR tutkii erityisesti Suomen ulkosuhteita, taloudellista tilannetta, energiantuotantoa ja sen huoltovarmuutta. 

GRU puolestaan kaivaa tietoa Suomen asevoimien suorituskyvystä, valmiudensäätömekanismeista sekä yhteiskunnan toimivuudesta poikkeusoloissa. 

Kiina nousi Venäjän rinnalle vakoilun ykkösuhaksi, varoittaa Supo – näitä neljää asiaa Kiina haluaa Suomesta

Lisäksi Suomen tekninen kehitys on merkittävänä kohteena kansainvälisessä tiedustelussa. Tästä pitää huolen Kiina, joka on Porvalin mukaan toiseksi aktiivisin tiedustelijamaa Suomessa.

– Suomi kiinnostaa monia tiedustelupalveluita, mutta viime vuosina ennen muuta Venäjää ja Kiinaa.

Artikkelin videolla Porvali kertoo, miten venäläisten perinteinen diplomaattipeite toimii käytännössä: ”Edustustoihin lähetetään henkilöitä väärillä henkilötiedoilla”.

Onko kiinalaiskännykkä uhka vai mahdollisuus? Näin Huawei-johtaja vastaa viiteen vakavaan turvallisuushuoleen

Lisää aiheesta:

Pekka Toveri: Tästä syystä Suomi ei ole nöyryyttänyt Venäjää vakoojakarkotuksilla ennen kuin vasta nyt – "Venäjä on itse itselleen aiheuttanut tämän"Supo: Venäjän vakoilu jatkuu Suomessa aktiivisena, vaikka joukko vakoojia karkotetaan – "Tarve on lisääntynyt Nato-jäsenyyden myötä"Ulkovallat yrittävät nyt kuumeisesti selvittää, millainen Nato-maa Suomesta tulee – Venäjä jättänyt lähelle vain neljänneksen vanhasta sotilasvahvuudestaAsiantuntija Suomeen kohdistuvasta vakoilusta: "Jos Venäjä on myrsky, niin Kiina on ilmastonmuutos"Suomessa on kymmeniä ulkomaalaisia vakoojia – Supon päällikkö paljastaa, miten tiedustelijat toimivat ja millaisia kohteita he etsivätKokoaako Venäjä salaista armeijaa Suomessa? "Venäläistä tiedusteluhenkilöstöä on ihan yhtä paljon kuin kylmän sodan aikana"
VakoiluTurvallisuusTiedustelupalvelutVenäjäKiinaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vakoilu
  • 29.8.20:20
    Veneet ja laivat

    Vakoilualukseksi epäilty HAV Dolphin lähti Vaasan satamasta

  • 28.8.23:12
    Vaasa

    Vakoilusta epäilty rahtialus sai Tullilta puhtaat paperit – "Meidän osaltamme asiat on taputeltu"

  • 8.7.18:26
    Turvallisuus

    Asiantuntija varoittaa älylaiteriskistä, johon haksahti Ruotsin turvallisuuspoliisikin: "Yllättävän tehokas vakoilukone"

  • 29.6.15:12
    Tiedustelupalvelut

    Venäjän vakoilujohtaja kertoo soitelleensa CIA:n pomon kanssa

  • 9.5.19:46
    Unkari

    Unkari ja Ukraina tukkanuottasilla: Karkottavat kilpaa diplomaatteja vakoilusyytösten jälkimainingeissa