Venäjällä koulutoverinsa ampunut 14-vuotias tyttö on ampunut itsensä. Hän oli ennen tragediaa ehkä joutunut riitoihin luokkatovereidensa kanssa.
Hyökkäys tapahtui Brjanskin kaupungissa lukiossa nro 5 lähellä Ukrainan ja Valko-Venäjän rajaa tänä aamuna yhdeksän jälkeen paikallista aikaa.
Ampumisessa kuoli kaikkiaan kaksi ja loukkaantui viisi ihmistä, joista yksi vakavasti, kertoivat Venäjän viranomaiset.
Kuollut oppilas oli epäillyn ampujan naispuolinen luokkatoveri.
Lue myös: Teini-ikäinen tyttö tappoi koulutoverinsa ja haavoitti viittä kouluampumisessa Venäjällä
Tyttö oli ehkä riidoissa luokkakavereidensa kanssa
Ampujan käyttämä pumppuhaulikko oli rekisteröity hänen isänsä nimiin.
Venäjän duuman jäsen Alexander Khinshtein kertoo Telegram-tilillään, että tytön tavaroiden joukossa oli myös laatikollinen luoteja. Ne löydettiin koulun etsintöjen yhteydessä.
Khinshteinin mukaan yksi syy tragediaan oli aseen huolimaton säilyttäminen.
Venäjän lakien mukaan aseet on säilytettävä erityisessä kassakaapissa, johon vain aseen laillinen omistaja pääsee käsiksi. Poliisin on tarkastettava se säännöllisesti.
Poliisi tutkii vielä teon motiivia ja yksityiskohtia. Poliisi kertoo uskovansa, että kahdeksasluokkalainen tyttö oli saattanut joutua riitaan luokkatovereidensa kanssa.
Koulun oppilaille, opettajille ja vanhemmille on tarjottu psykologista tukea.
Oppilaat linnoittautuivat luiokkahuoneisiin
Venäjän uutistoimisto RIA kertoo, että oppilaat linnoittautuivat luokkahuoneeseen kuultuaan laukauksia.
– Pojat sulkivat ovet pulpeteilla, yksi tyttö soitti poliisille ja opettaja soitti kaikille muille, yksi koulun tytöistä kertoi uutistoimisto RIAlle.
Brjanskin alueen kuvernööri Alexander Bogomaz kutsuu ampumista "hirvittäväksi tragediaksi".

