Venäjä väittää Yhdysvaltojen levittävän "väärää" tietoa pohjoiskorealaisista ohjuksista, kertoo uutistoimisto Reuters.
Yhdysvallat ja seitsemän muuta maata syyttävät Venäjää siitä, että se on käyttänyt hyväkseen asemaansa YK:n turvallisuusneuvoston pysyvänä jäsenenä hankkiessaan ohjuksia Pohjois-Koreasta.
Valkoinen talo kertoi viime viikolla Venäjän käyttäneen hiljattain pohjoiskorealaisia lyhyen kantaman ballistisia ohjuksia useisiin iskuihin Ukrainassa.
Yhdysvaltojen lisäksi Venäjää syyttävät neuvoston pysyvät jäsenet Iso-Britannia ja Ranska sekä vaihtuvat jäsenet Malta, Slovenia, Etelä-Korea, Japani ja Ukraina. Venäjä ja Kiina kuuluvat turvallisuusneuvoston pysyviin jäseniin.
Lue myös: Tutkija Putinin ja Kim Jong-unin aseneuvotteluista: "Lännen on reagoitava, jos..."
Venäjän toimet ovat turvallisuusneuvoston päätöslauselmien vastaisia.
– Pysyvä turvallisuusneuvoston jäsen, joka vapaaehtoisesti syyllistyy näihin rikkomuksiin, osoittaa selvästi asemansa hyväksikäyttöä, kahdeksan maata sanoi lausunnossaan.
Venäjä kiistää ohjukset
Venäjä ja Pohjois-Korea ovat molemmat kiistäneet asekaupat. Maiden tiedetään kuitenkin viime vuonna sopineen sotilaallisten suhteidensa syventämisestä.

