Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Venäjä: Länsimaiden päätös kieltää lentäminen Valko-Venäjällä vaarantaa turvallisuutta

Kuvituskuva / AOP
Julkaistu 28.05.2021 11:31(Päivitetty 28.05.2021 11:48)

MTV UUTISET - STT

Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova syyttää länsimaita vastuuttomasta toiminnasta Valko-Venäjän lentokiellossa. 

Maria Zaharova kirjoittaa Facebookissa lännen poliittisen päätöksen vaarantavan lentomatkustajien turvallisuuden.

EU:n suosituksesta sen jäsenmaiden lentoyhtiöt eivät toistaiseksi käytä Valko-Venäjän ilmatilaa lennoissaan. Lisäksi Valko-Venäjän lentoyhtiön Belavian lennot on estetty unionimaihin.

Eilen itävaltalainen Austrian Airlines kertoi peruneensa lentonsa Moskovaan, koska Venäjä ei ollut hyväksynyt Valko-Venäjän kiertävää uutta lentoreittiä. Keskiviikkona myös Air France perui Moskovan-lentonsa samasta syystä.

ICAO: Tarpeen selvittää, onko ilmailuun liittyvää lainsäädäntöä rikottu

YK:n alainen Kansainvälinen siviili-ilmailujärjestö ICAO on ilmoittanut tutkivansa Valko-Venäjän Ryanairin lentokoneeseen kohdistamat toimet.

Valko-Venäjä määräsi sunnuntaina Ryanairin lennon Ateenasta Vilnaan laskeutumaan Minskiin vedoten pommiuhkaan. Todellisena motiivina pidetään lennolla matkustaneen oppositioaktivistin Raman Pratasevitshin kiinniottoa. Samalla otettiin kiinni tämän naisystävä Sofija Sapega.

ICAO:n lausunnon mukaan on tarpeen muun muassa selvittää, onko jokin sen jäsenmaa rikkonut kansainväliseen ilmailuun liittyvää lainsäädäntöä.

ICAO:lla ei ole valtuuksia määrätä esimerkiksi pakotteita. Niitä ovat Valko-Venäjää vastaan väläyttäneet useat valtiot. Myös kiinniotetun pariskunnan vapauttamista on vaadittu laajalti.

Lukashenka tapaa Putinin Sotshissa

Valko-Venäjän johtaja Aljaksandr Lukashenka ja Venäjän presidentti Vladimir Putin tapaavat tänään Venäjän Sotshissa. Venäjän hallinto on puolustanut liittolaistaan Lukashenkaa. Kremlin mukaan ei ole syytä epäillä, etteikö Lukashenka puhuisi totta Ryanairin lentoon liittyen.

Kreml kertoi etukäteen, että Putinin ja Lukashenkan on tarkoitus keskustella muun muassa maiden kahdenvälisten suhteiden kehittämisestä, integraation lisäämisestä maiden välillä sekä yhteisistä hankkeista kaupan ja energian saralla.

Venäjällä ja Valko-Venäjällä on laaja valtioliitto, joka kytkee yhteen niiden taloutta ja asevoimia. Putin on halunnut vielä tiukempaa yhteyttä, mutta Lukashenka on vastustanut sitä. Valko-Venäjän entisestään huonontuneet suhteet EU:hun voivat joidenkin arvioiden mukaan vaikuttaa Lukashenkan hallinnon ja Venäjän dynamiikkaan.

Valko-VenäjäVenäjäLentokoneetMaailmanpolitiikkaUlkomaat

Lisää aiheesta:

Turkki kieltää Syyrian, Irakin ja Jemenin kansalaisten lentämisen Valko-Venäjälle – "Lukashenkan hallinnosta on tullut uhka alueen vakaudelle"Yhdysvallat aikoo asettaa pakotteita Valko-VenäjälleLukashenka matkasi Sotshiin Putinin luo lentokonekohun jälkimainingeissa – "On selvää, mitä nämä läntiset ystävät haluavat meiltä"Lukashenka ja Putin tapaavat tänään Sotshissa – aihelistalla muun muassa kahdenväliset suhteet ja integraatioRyanairin koneen pakotettu hätälasku: "EU aikoo laittaa Valko-Venäjän Lukashenkan maksamaan kalliin hinnan"Presidentti Lukashenka: Hyökkäyksissä Valko-Venäjää vastaan on menty liian pitkälle – "Toimin lain mukaan suojellakseni ihmisiä"

Tuoreimmat aiheesta

Valko-Venäjä
  • 13.12.202523:23
    Liettua

    Valko-Venäjän diktaattori luvannut estää pallojen lentämisen Liettuaan

  • 13.12.202516:32
    Ulkomaat

    Valko-Venäjä vapauttaa yli 120 poliittista vankia

  • 09.12.202508:50
    Liettua

    Liettua julisti hätätilan – syynä ilmapallohavainnot

  • 06.12.202518:38
    Itsenäisyyspäivä

    Stubb huomasi kesken saunomisen puhelimen soineen – Zelenskyihän se siellä: Myös Lukashenka onnitteli Suomea

  • 04.12.202505:30
    Liettua

    Vilnan lentokentän ilmatila suljettiin kaksi kertaa – Valko-Venäjää syytetään suoraan