Kansainvälisen jääkiekkoliiton IIHF:n puheenjohtaja Luc Tardif halajaa Venäjää takaisin kansainväliseen jääkiekkoperheeseen jo tänä vuonna.
– Toivon, että koko IIHF-perhe on vuonna 2024 jälleen täysin koossa. Puhumme pyös Venäjän jääkiekkoliiton paluusta kilpailuihimme. Lisäksi toivon rauhaa kaikkialla maailmassa, Tardif lausui Sport-Ekspressille.
Tardifin ulostulo on sikäli erikoinen, että Venäjä suljettiin laajalti kansainvälisestä urheilusta juuri sen vuoksi, että se ryhtyi sotatoimiin Ukrainassa. Vaikka Venäjä sotii maassa raa'asti edelleen, venäläisiä on alettu ottaa kansainvälisessä urheilussa enenevissä määrin takaisin kisoihin.
Rauhaa toivottelevalta Tardifilta sopii myös kysyä, luovitaanko tässä Venäjää syleilemällä rauhan puolesta.
Takinkääntö
Tardifin takki vaikuttaa kaiken lisäksi kääntyneen. Viime vuoden tammikuussa hän sanoi MTV Urheilun haastattelussa näin:
– Toivon, että Venäjä ja Valko-Venäjä palaavat niin pian kuin mahdollista. Se tarkoittaa, että sota olisi ohi.

