Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vantaan miellyttävin kaupunkikuva löytyy Kartanonkoskelta

Julkaistu 19.05.2003 18:00(Päivitetty 21.05.2003 14:59)

Vantaan aluetoimikuntien jäsenten mielestä Vantaan Kartanonkosken uuden asuinalueen kaupunkikuva on selvästi kaupungin miellyttävin. Arvioijat perustelivat näkemystään Kartanonkosken viihtyisällä ja herttaisella ilmeellä sekä tyylikkäällä rakentamisella, jossa on yhdistetty uutta ja vanhaa.

Selvityksen tekivät Helka-Liisa Hentilä ja Maarit Wiik Teknillisen korkeakoulun Yhdyskuntasuunnittelun tutkimus- ja koulutuskeskuksesta. Se liittyy ympäristöministeriön elinympäristön laadun parantamista koskevaan kehittämistyöhön, jolla kartoitetaan paikkakunnan omaleimaisuutta ja kaupunkikuvallisesti arvokkaita piirteitä.

Vantaan omaleimaisimpina ja kauneimpina ympäristöinä vastaajat pitivät Vantaankosken ympäristöä Voutilassa ja Tikkurilankosken aluetta. Suurin osa vastaajista piti kauneimpana rakennuksena Helsingin pitäjän kirkkoa. Toiseksi sijoittui Tikkurilan vanha asema ja kolmanneksi tiedekeskus Heureka.

Kauneimmaksi vantaalaiseksi paikaksi vastaajat valitsivat Helsingin pitäjän kirkonkylän. Kauneimmaksi maisemaksi valittiin Sotungin peltomaisema.

Kaksi kolmesta haluaisi lastensa jäävän Vantaalle

Yli puolet vastaajista piti Vantaan kaupunkikuvaa omaleimaisena. Kaksi kolmannesta piti kaupunkikuvaa myös sopivan vaihtelevana. Moitteita Vantaa sai liikenneväylien varsien rumuudesta. Myös ympäristön hoidossa ja puhtaudessa todettiin olevan puutteita.

Suurin osa vastaajista piti Vantaata luonnonläheisenä. Toisaalta alle puolet piti sitä kauniina. Yli puolet vastaajista oli sitä mieltä, että torit, aukiot ja jalankulkualueet on suunniteltu heikosti. Arvostelua sai myös puistojen ja viheralueiden viihtyisyys.

Keskusta-alueiden todettiin olevan huonossa kunnossa ja epäviihtyisiä, ja katuja pidettiin paikoin keskeneräisinä. Vastaajien mielestä kevyenliikenteenväylät ja radan varren ryteiköt kaipaavat kunnostusta.

Vastaajat kaipasivat yleensä ryhtiä koko rakennettuun ympäristöön ja hajanaisiksi koettuihin alueisiin. Parannusehdotukset tosin vaihtelivat runsaasti.

Kuitenkin kaksi kolmasosaa vastaajista piti Vantaata niin viihtyisänä, että toivoi lastensa jäävän asumaan alueelle. Puolet toivoi tulevansa haudatuksi Vantaalle.

STT-JUSSI LANKINEN

Lisää aiheesta:

Haaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriinRuotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"Tilasitko nämä kengät Sheinistä? Ota pois käytöstä!Tiettyjä huoltohommia kotona ei kannata yrittää itse – "Voi pahimmillaan maksaa tuhansia euroja"Poista tämä reppu heti käytöstä!Lyömätön terveyspommi, jota kannattaa nyt syödä: "Muutama päivässä riittää"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 18:55
    Jalokivet

    Haaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriin

  • 17:13
    Ruoka

    Ruotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"

  • 15:57
    Takaisinvedot

    Tilasitko nämä kengät Sheinistä? Ota pois käytöstä!

  • 14:31
    Asuminen

    Tiettyjä huoltohommia kotona ei kannata yrittää itse – "Voi pahimmillaan maksaa tuhansia euroja"

  • 12:28
    Takaisinvedot

    Poista tämä reppu heti käytöstä!