Ikäihmisiä kohtaan tapahtuva petosrikollisuus on kasvanut voimakkaasti tämän vuosikymmenen aikana. Poliisin tietoon tulleiden yli 65-vuotiaisiin kohdistuneiden törkeiden petosten määrä on yli kaksinkertaistunut ja törkeiden petosten yritysten yli seitsenkertaistunut. Kyseessä on vain jäävuoren huippu.
Poliisin mukaan kyse on pahimmillaan sadoista tuhansista euroista yksittäisen rikoksen osalta.
– Siellä on tyhjennetty tilejä. Jos kaikki menee, kaikki menee. Puhutaan jopa sadoista tuhansista yksittäisen rikoksen osalta, kertoo poliisihallituksen poliisitarkastaja Jyrki Aho.

Petosrikollisuus kasvaa koko väestössä
Miksi nämä luvut ovat kasvaneet näin paljon?
– Petosrikollisuus itsessään on kasvanut paljon. Verkossa pyörii koko ajan paljon petosrikoksia, ja osa niihin tarttuu. Tämä rikollisuus muuttaa muotoaan koko ajan. Tietoisuus ratkaisee tässä asiassa. Levitetään siitä sanaa yhdessä.
Huijauksissa tuntuu olevan mielikuvitus rajana.
– Maassa on rikollisia, jotka liikkuvat täällä tiiviisti ja joiden kohderyhmänä on ikäihmiset. Petosrikollisuus perustuu erilaisiin huijauksiin, viedään huomio pois ja petosten ja erehdytysten kautta saadaan anastettua omaisuutta, Aho kertoo.
Poliisi varoittaa esimerkiksi valepoliisirikollisuudesta.





