Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Vanha sotaratsu koulutti nuorempiaan

Timo Leivon tallin lippulaiva on Jaqueline Mon Ami, jonka tienestit lähestyvät 75 000 euroa. Tänään voittovuorossa oli tallikaveri Don Maurizio.
Timo Leivon tallin lippulaiva on Jaqueline Mon Ami, jonka tienestit lähestyvät 75 000 euroa. Tänään voittovuorossa oli tallikaveri Don Maurizio.Lehtikuva
Julkaistu 04.03.2016 22:06
Toimittajan kuva

Sonja Julkunen

sonjajul

Toto4-kierroksen avauskohde ei ollut Turussa mikään varsalähtö, sillä kilpailun kuopukset olivat 6-vuotiaita. Voitto vaati kuitenkin 10 vuoden iän.

Raviurheilun moniosaaja Timo Leivo on tuttu mies voittajaseremonioissa, mutta viime aikoina hänen kaverinaan on ollut ranskansukuinen tammahevonen.

Tänään Metsämäen raviradan parrasvaloissa kuitenkin paistatteli hänen suojateistaan 10-vuotias amerikanravuri Don Maurizio. Se juoksi Toto4-kierroksen avauskohteessa toisena sisäradalla ja yllätti lopussa runttaamalla voittoon.

– Lähtö oli ennakkoon ympäripyöreän näköinen. Ajattelin että kuntonsa puolesta Maukka voisi kyllä pärjätä, jos vain vanha menemisen ilo löytyy. Niin taisi tänään käydä, ohjastaja-valmentaja Timo Leivo iloitsi.

Don Maurizion edellisestä voitosta oli ehtinyt vierähtää tovi jos toinenkin. Viimeisin täysosuma ennen Turun Toto4-iltaa oli toukokuulta 2012 eli lähes neljän vuoden takaa.

Leivon suojatti oli lähdössään toiseksi vähiten pelattu, joskin vain seitsemän hevosen koitoksessa sen peliprosentit olivat silti kahdeksan.

Loput Toto4-voittajat olivat lähtöjensä suosikkeja. Amour Kemp ja Downander hallitsivat keulajuoksuilla, Costello jyräsi ykköseksi suoraan tauoltakin. Lue lahjakkaasta Costellosta lisää nettisivuiltamme!

Oikea Toto4-rivi, Turku 4.3.2016

2 Don Maurizio

3 Amour Kemp

11 Costello

3 Downander

Voitto-osuus 36,80 euroa

Kaikki MTV:n ravivihjeet osuivat ja tuottivat voittoakin!

Lisää aiheesta:

Vanha viisaus kumottiin – Evartti oli Toto4-illan ylivoimaisinTilastot epäilyttivät valmentajaa – ”Mihinköhän soppaan tuli lusikka lyötyä”Juonitaanko Mersun penkillä jo suurkilpailuvoittoa?Lady Javiera palkitsi jälleen kasvattajiensa kärsivällisyyden – ”Se on tosi pitkä aika odottaa”Superlahjakkuus palasi tauolta voittajana – ”Hevonen hoiti homman”Ohjastajan henkistä kanttia koeteltiin – ”Meinasin hermostua”
UrheiluRavit

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • Eilen22:01
    Huuhkajat

    Lukas Hradecky taivutteli seuransa päästäkseen Teemu Pukin jäähyväisiin – "Piti vähän neuvotella"

  • Eilen21:35
    Huuhkajat

    Tunteikas Teemu Pukki heitti vitsiä erikoisesta viimeisestä Huuhkajat-maalistaan – "Jätin rumimman viimeiseksi"

  • Eilen20:53
    Huuhkajat

    Viimeinen maajoukkuekosketus oli taikaa – upeat hyvästit saanut Teemu Pukki jätti Huuhkajat tehokkaasti

  • Eilen20:10
    NHL

    NHL:n suomalaismestarista ikävä tieto

  • Eilen19:49
    Huuhkajat

    Siellä on! Teemu Pukki teki erikoisen maalin