Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Valtteri Bottas tuskaili mustaa väritystä: "Jätkät, tiedättehän" – Toto Wolff tyrmäsi suomalaisen näkemyksen

Valtteri Bottas otti kantaa Mercedeksen mustiin ajohaalareihin.
Valtteri Bottas otti kantaa Mercedeksen mustiin ajohaalareihin.2020 Getty Images
Julkaistu 18.08.2020 20:58
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Valtteri Bottas tuskasteli Espanjan F1-kisan aikana tiimiradioon Mercedeksen mustaa ajohaalaria ja jatkoi kritiikkiä myös kisan jälkeen. Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff oli kuitenkin suomalaiskuskin kanssa eri linjoilla.

Mercedes on aiempina kausina ajanut valkoisilla haalareilla. Tiimi halusi kuitenkin tehdä täksi vuodeksi muutoksen rasismin vastaisen taistelun eleenä, ja auton lisäksi ajohaalarien väri vaihdettiin mustaksi.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas sai Mercedeksen tunnustamaan virheensä: "Taas jäi se tilaisuus käyttämättä"

Ilman lämpö nousi Barcelonassa 30 celsiusasteeseen ja asfaltin pinta hehkui radalla jopa 49-asteisena.

– Nämä mustat ajopuvut ovat v**un kuumat! Bottas pamautti kisan aikana tiimiradioon.

Bottas kertoi kisan jälkeen menettäneensä kolme kiloa ja epäili, että haalarin mustalla värillä oli tähän vaikutusta.

– Autossa oli todella kuuma. Tänä vuonna on aiempaa kuumempaa. Meidän täytyi toki vaihtaa haalarien väri ja on tunnettua, että musta väri imee enemmän lämpöä erityisesti auringonpaisteessa, Bottas sanaili .

Motorsport-Total.comin mukaan

Bottas myönsi, ettei tiedä lukuja siitä, miten suuri lämpötilaero mustan ja valkoisen värin välillä on. 

– Tänä vuonna autossa on kuitenkin todella kuuma. Haalarit ja alusvaatteet ovat tänä vuonna myös paksumpia.

– En tiedä, miten paljon vaikutusta tällä on. Oli vain niin kuuma, joten sanoin: "Jätkät, tiedättehän, että nämä haalarit ovat aivan liian kuumat." Valkoinen olisi varmasti lämpötilaltaan viileämpi. 

Kolmanneksi tallikaverinsa Lewis Hamiltonin voittamassa Espanjassa sijoittunut Bottas oli huolissaan siitä, että menetetyt kilot saattoivat vaikuttaa hänen suoritukseensa. 

Wolff: Värillä ei vaikutusta

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff ei kuitenkaan usko, että musta väri olisi yhteydessä Bottaksen esiin tuomiin kuumuusongelmiin.

– Meillä vain on uutta materiaalia. Täytyy ehkä katsoa uudelleen, jos pystymme löytämään kompromissin, miten voimme saada ne (haalarit) ohuemmiksi, Wolff sanoi.

LUE MYÖS: Red Bull -pomolta karu kommentti Valtteri Bottaksen tilanteesta – vertaa paljon parjattuun kuskiin

Mercedes ei ole havainnut myöskään auton mustalla värillä negatiivisia vaikutuksia. Ennen kauden alkua spekuloitiin, että musta väri voisi heikentää auton jäähdytyksen toimivuutta, mutta Mercedeksen päästrategisti James Vowles kiisti tämän auton lämpötiloista saatujen lukujen avulla sesongin alussa. 

Lisää aiheesta:

Näin Valtteri Bottas kommentoi lähtöruuturangaistustaan – lausunnot ristiriidassa paitsi keskenään myös Mercedeksen tiedotteen kanssaToto Wolff antoi palaa Valtteri Bottaksen rangaistuksesta – ruikuttavat kilpakumppanit saivat huutia: "Onneksi tämä on julkista, niin voimme kaikki nauraa"Mercedes paljastaa: Valtteri Bottas valitsi itse heikomman vaihtoehdon Bakussa – "Ennustimme sitä hitaammaksi"Valtteri Bottaksen kropassa tapahtui hätkähdyttävä muutos Espanjan GP:n aikana: laihtui kolme kiloa – "Se on aika paljon"Toto Wolff tyrmää villeimmät kuvitelmat Mercedeksen kohua herättäneestä DAS-järjestelmästä – "Joka niin luulee, on väärässä"Mercedeksen ja Pirellin ympärillä salaliittoteoria – Toto Wolff heitti C Moren kysymyksen täysin lekkeriksi
F1Valtteri BottasToto WolffMercedesEspanjan GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 16:47
    Alpine

    F1:ssä jysähti kuskisopimus

  • 10:43
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille riitti: Kuraa kattojärjestön päälle

  • Eilen13:27
    Ferrari

    Lähde: Karmeita uutisia Ferrarille – ensi kaudesta karu arvio

  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään