Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiovarainministeri Kulmuni vahvistaa MTV:lle: Koronaviruksen vaikutukset heikentävät talouskasvua, vielä ei elvytetä – tilannetta seurataan

Lehtikuva
Julkaistu 05.03.2020 12:06
Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Suomen talouskasvu voi tänä vuonna jäädä hiukan odotettua pienemmäksi koronaviruksen takia. Toistaiseksi viruksen talousvaikutukset eivät kuitenkaan edellytä massiivisia lisätoimia.

Valtiovarainministeriön joulukuinen talouskasvuluku oli vain yksi prosenttia, mutta ministeriössä ei silti vielä hätäillä.

–Tässä vaiheessa ei ole viitteitä siitä, että pitäisi aloittaa massiivisempia talouden toimia koronaviruksen takia, sanoi valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) taloustoimittajien tilaisuudessa.

Viruksen talousvaikutusten arvioidaan olevan suurimmillaan kahden ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Erityisesti osakemarkkinoilla on ollut epävarmuutta.

Viruksen vaikutus talouteen riippuu kuitenkin muun muassa epidemian kestosta ja laajenemisesta. Siksi valtiovarainministeriö, Suomen Pankki ja Finanssivalvonta seuraavat tilannetta. Viruksen talousvaikutuksia arvioidaan myös kevään kehysriihessä.

Matkailu ja teollisuus kärsivät

Suomessa koronavirus iskee eri aloille eri tavoin.

–Tällä hetkellä sillä on vaikutusta matkailuun ja teollisuuden komponenttien saatavuuteen. Miä paremmin viruksen leviäminen saadaan estettyä, niinsitä pienemmäksi myös vaikutukset jäävät, totesi Kulmuni.

Valtion budjetissa on 8,9 miljoonan euron määräraha, jota voidaan käyttää koronan aiheuttamiin välittömiin kuluihin kuten hoitoihin. Tarvittaessa lisärahaa voidaan myöntää lisäbudjetissa.

Elvytysmekanismi ei laukea

Hallitusohjelmassa on sovittu erityisestä suhdannemekanismista, jonka perusteella hallitus voi käynnistää mittavia elvytystoimia. Kulmunin mukaan sen käyttö ei ole perusteltua.

–Tässä vaiheessa ei olla sen kaltaisen tilanteen edessä, että koronan takia pitäisi ottaa elvytysmekanismi käyttöön, totesi Kulmuni.

Valtiovarainministerin mukaan elvytysmekanismin käyttö edellyttäisi bruttokansantuotteen prosentin suuruista laskua ainakin kahden perättäisen vuosineljänneksen ajan. Silloin Suomi olisi jo lamassa.

Lisää aiheesta:

Suomen Pankin raju ennuste: Suomen talous voi supistua jopa 13 prosenttia tänä vuonnaValtiovarainministeri Kulmuni HS:lle: Koronavirus voi aiheuttaa syvemmän kriisin kuin 1990-luvun lama – "Se on monelle taloudelliselle toiminnalle the end"Kysymys talouskriisin kestosta sai Suomen Pankin pääjohtajan vitsikkääksi: "En ole ennustaja, olen vain keskuspankkiiri"Professori antaa ministeri Kulmunille vinkin: Suomen "kannattaa reagoida nopeammin" elvytystoimissa, koska koronavirus runtelee taloutta päivä päivältä pahemminValtiovarainministeri Kulmuni: Hallitusohjelman elvytysmekanismit eivät ainakaan vielä laukea koronan takia Valtioneuvosto: budjetissa varauduttu koronan kaltaisiin menoihin 8,9 miljoonalla eurolla
KoronavirusMarinin hallitusKatri KulmuniTalouskasvuTalous

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 11.12.10:05
    Koronarokotus

    Väitöstutkimus vahvistaa: Rokotteet vähensivät selvästi koronakuolemia Suomessa

  • 20.11.16:01
    Politiikka

    Kenen tarina jää kerrottavaksi Marinin "tuhlaajahallituksesta"? Tästä erikoisessa miljardikiistassa on kysymys

  • 19.11.20:01
    Politiikka

    Orpo: Marinin hallituksen törsäilyn hinta maksetaan nyt

  • 19.11.15:03
    Koronatesti

    Poliisit tulivat hakemaan naista koronatestiin – puri ja yritti sylkeä kasvoille: "Te kuolette kaikki"

  • 13.11.18:58
    Influenssa

    Voiko Suomeen iskeä pahin influenssa kymmeneen vuoteen? Virusmuunnos huolettaa maailmalla