Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiosihteerien määrä kasvaa reippaasti: Eduskunnasta pudonnut Pilvi Torsti poimittiin työministeri Harakan valtiosihteeriksi

Eduskunnasta pudonnut Pilvi Torsti poimittiin työministeri Harakan valtiosihteeriksi.
Eduskunnasta pudonnut Pilvi Torsti poimittiin työministeri Harakan valtiosihteeriksi.Lehtikuva
Julkaistu 13.06.2019 17:36

MTV UUTISET – STT

Pääministeripuolue SDP kertoi torstaina valinneensa neljä uutta valtiosihteeriä Antti Rinteen (sd.) hallitukselle. Työministeri Timo Harakan valtiosihteeriksi SDP esittää Pilvi Torstia, joka jäi varasijalle kevään eduskuntavaaleissa.

Torsti nousi eduskuntaan kesken viime vaalikauden, kun Nasima Razmyar (sd.) siirtyi Helsingin apulaispormestariksi.

Perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiurun valtiosihteeriksi esitetään Eila Mäkipäätä. Mäkipää on työskennellyt valiokuntaneuvoksena eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnassa.

Liikenne- ja viestintäministeri Sanna Marinin valtiosihteeriksi nousee Mikko Koskinen. Hän on toiminut SDP:n poliittisen valmistelun päällikkönä.

Kunta- ja omistajaohjausministeri Sirpa Paateron valtiosihteeriksi on tulossa eduskuntaryhmän lainopillinen asiantuntija Valtteri Aaltonen.

Pääministeri Rinteen valtiosihteeriksi nimitettiin jo viime viikolla Raimo Luoma, joka siirtyi tehtävään Huoltovarmuuskeskuksen toimitusjohtajan paikalta.

Valtiosihteerien määrä kasvaa reippaasti

Rinteen hallitukselle on tulossa kaikkiaan 15 valtiosihteeriä. Määrä on selvästi suurempi kuin Juha Sipilän (kesk.) hallituksella, jolla oli vain neljä valtiosihteeriä.

Vihreiden valtiosihteereistä on jo tiedossa sisäministeri Maria Ohisalon avuksi kutsuttu entinen kansanedustaja Olli-Poika Parviainen. Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin (r.) valtiosihteeriksi on tulossa Malin Brännkärr, joka työskentelee Kruunupyyn kunnanjohtajana.

Keskusta on Ilta-Sanomien mukaan nimeämässä valtiosihteereiksi vaaleissa pudonneita kansanedustajia. Lehden mukaan tehtäviin ovat tulossa entiset ministerit Kimmo Tiilikainen ja Juha Rehula sekä ex-kansanedustaja Tuomo Puumala.

Valtiosihteeri toimii ministerin apuna muun muassa poliittisessa ohjauksessa ja asioiden valmistelussa. Valtiosihteerien nimittäminen edellyttää Supon laajan turvaselvityksen tekemistä, minkä jälkeen varsinaiset nimityspäätökset tehdään valtioneuvostossa. 

Lisää aiheesta:

MTV Uutisten tiedot: Tässä ovat pääministeri Petteri Orpon avustajatSisäministeriön uudeksi kansliapäälliköksi nousi Kirsi Pimiä – Sisäministeri Maria Ohisalo suositteli valintaaSDP mylläsi avustajakaartiaan – pääministeri Sanna Marinille uusi valtiosihteeriUuden hallituksen rakentaminen jatkuu – ensimmäisiä uutisia luvassa heti aamullaKeskusta nimesi valtiosihteerit: Ex kansanedustajat Kimmo Tiilikainen ja Tuomo Puumala listallaRinteen hallituksen tueksi tulossa peräti 15 poliittista valtiosihteeriä – muutos Sipilän hallituksen käytäntöön ilmeinen
PolitiikkaEduskuntaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • Eilen17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • Eilen16:39
    SDP

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • Eilen15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • Eilen05:55
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla