Valtiovarainministeri Riikka Purra (ps.) perui viikonlopun yleisötilaisuudet, kun tieto puolueen kansanedustaja Timo Vornasen rikosepäilystä tuli julkisuuteen. Valtioneuvoston turvallisuusjohtajan mukaan Purralle oli jo aikaisemmin kerrottu turvallisuuspoikkeamista, jotka osuivat hyvin lähelle toritapahtumien ajankohtaa.
Hallituksen ministereihin kohdistuvat uhkaukset ovat lisääntyneet viime kuukausina, sanoo valtioneuvoston turvallisuusjohtaja Ahti Kurvinen.
Asia nousi esiin viikonlopun aikana, kun tieto kansanedustaja Timo Vornasen (ps.) pidätyksestä ja rikosepäilystä tuli julkisuuteen.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purran piti tavata yleisöä Turun kauppatorilla lauantaina, mutta osallistuminen peruttiin vedoten "turvallisuuteen liittyvään kokonaisarvioon".
Sunnuntaina Purra kommentoi asiaa MTV Uutisille palattuaan Turun satamaan puolueen EU-vaaliristeilyltä.
– Kyse oli omaan turvallisuuteeni liittyvästä kokonaisarviosta, johon ainoastaan tämä Vornasen tapaus oli piste i:n päälle, hän sanoi.

