Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtakunnansovittelija kikystä: Tärkeää, että sopimus saadaan tehtyä

Lehtikuva
Julkaistu 03.06.2016 07:59

MTV UUTISET - STT

Valtakunnansovittelija Minna Helle pitää tärkeänä, että kilpailukykysopimus saadaan tehtyä. Metalliliitto ja Teknologiateollisuus jatkavat neuvotteluita aamupäivällä.

Helteen mukaan nykyisessä kolmikantaisessa sopimusjärjestelmässä on paljon hyvää, mutta sen on kyettävä tekemään myös tulosta. 

– Sopimiseen perustuva järjestelmä on hyvä systeemi, koska silloin pystytään tekemään - jos halutaan - nopeasti hyviä ratkaisuja. Mutta kieltämättä muutosvauhti ja ketteryys ei ole olleet sen vahvempia puolia, Helle sanoi Huomenta Suomessa perjantaina.

- Mutta sopiminen on ilman muuta vahvuus, hän lisäsi.

Hänen mukaansa puhumisen lisäksi tarvitaan kuitenkin myös tekoja.

– Ja tarvitaan sitä, että järjestelmä, sen toimintatavat ja sopimusten sisällöt uudistuvat. Ja kilpailukykysopimus on ilman muuta näytön paikka, hän kuvaili.

Neuvottelut jatkuvat tänään 

Metalliliiton ja Teknologiateollisuuden neuvottelut kilpailukykysopimuksen soveltamisesta jatkuvat aamupäivällä. Osapuolet kokoontuvat Etelärannassa kello 10.30.  

Eilisillan neuvottelut päätettiin yöllä puoli kahden aikaan.

Metalliliiton tiedotuspäällikön Pauli Takalan mukaan neuvotteluissa on tapahtunut pientä lähentymistä. Eniten hiertää edelleen kysymys työajan pidennyksestä.

– Henki oli kovasti yrittävä, Takala kuvailee illan tunnelmaa.

Metalliliiton puheenjohtaja Riku Aalto ja Teknologiateollisuuden työmarkkinajohtaja Eeva-Liisa Inkeroinen jatkavat neuvotteluja tänään kasvotusten.

Eilen Metallin neuvottelijoita ei näkynyt Etelärannassa. Osapuolet olivat kuitenkin neuvottelukontaktissa pitkin iltaa ja yötä. Takalan mukaan yhteyttä pidettiin puhelimitse ja sähköpostilla.

Metalliliiton mukanaolo on välttämätöntä, jotta koko kilpailukykysopimus saataisiin aikaan.

Useiden järjestöjen hallinnot kokoontuvat tänään käsittelemään kiky-sopimuksen tilannetta. Metalliliiton hallitus kokoontuu klo 12 ja Palvelualojen ammattiliiton klo 13.  

SAK:n hallituksen on määrä olla koolla jo kello 9.30. 

Lisää aiheesta:

Alkaako työmarkkinoiden sopimussuma avautua huomenna? Pitkä kädenvääntö vihdoin ohi: Teollisuusliitto ja Teknologiateollisuus hyväksyivät uuden työehtosopimuksen – "Sopimus on paras mahdollinen vaikeassa työmarkkinatilanteessa"Teollisuusliiton ja Teknologiateollisuuden neuvotteluissa ei päästy yksimielisyyteen – kädenvääntö jatkuu huomennaTeknologiateollisuuden ja Teollisuusliiton tes-neuvotteluissa suuria aukkoja – työntekijäpuoli vihjaa työtaisteluistaLyly luottavaisena: Kikyn kattavuudeksi jopa liki 90 prosenttia Metalliliiton neuvottelut katkesivat – kilpailukykysopimus vaarassa
YhteiskuntasopimusKilpailukykysopimusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yhteiskuntasopimus
  • 11.01.202416:17
    Sähkö

    Sähkön kokonaiskulutus kääntyi Suomessa laskuun

  • 15.09.202320:13
    Pöllöraati

    Kestääkö hallitus soppatykit, hernekeiton ja täyden Senaatintorin vihaista kansaa? "Aineksia kaikenlaiselle levottomuudelle"

  • 03.06.201622:00
    Kilpailukykysopimus

    Sipilä blogissaan: "Suomessa tehdään tänään historiaa"

  • 03.06.201621:58
    Kilpailukykysopimus

    Antti Rinne vaatii hallitukselta lupauksia, ettei työaika enää veny

  • 03.06.201621:35
    Kilpailukykysopimus

    Metalliliitto hyväksyi kikyn maratonikokouksen päätteeksi, sopimus syntymässä