Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valkeakoskella kaksoismurha – poliisin etsimä auto löytyi poltettuna Akaasta

Poliisin etsimä henkilöauto.
Poliisin etsimä henkilöauto.
Julkaistu 19.01.2019 16:37

MTV UUTISET

Poliisin Valkeakosken kaksoismurhan vuoksi etsimä auto on löytynyt poltettuna Akaasta Pirkanmaalta, poliisi vahvistaa. Auton löytymisestä kertoi ensin Aamulehti.

Poliisi kertoi aiemmin etsivänsä punaista henkilöautoa henkirikoksiin liittyen. Ilta-Sanomien haastatteleman uhrien naapurin mukaan auto kuului toiselle uhreista. Poliisi ei ole vahvistanut tietoa.

Vuosina 1980 ja 1989 syntyneet miehet löytyivät kuolleena kerrostaloasunnosta Valkeakoskella myöhään eilen. Poliisi tutkii tapahtunutta kahtena murhana ja tuhotyönä.

Pelastuslaitos sai hälytyksen Lempääläntiellä sijaitsevaan kerrostaloon noin klo 23.30, koska asunnosta oli levinnyt savun hajua porraskäytävään. Molemmissa uhreissa oli poliisin mukaan ulkoisen väkivallan merkkejä.

Asiaa tutkitaan lisäksi tuhotyönä. Poliisi ei ole toistaiseksi kertonut, tiedetäänkö epäillystä tekijästä tai tekijöistä mitään.

Poliisin mukaan asunnon irtaimistoa paloi ja sinne tuli savuhaittaa, mutta naapuriasunnoille ei aiheutunut vaaraa. Naapuri samasta rapusta oli hälyttänyt pelastuslaitoksen.

Lisää aiheesta:

Vuonna 2003 syntynyttä epäillään murhasta OulussaOudot äänet kummastuttivat: Kuollut nainen ja mies löytyivät asunnosta uneliaalta alueelta Lempäälässä – poliisi uskoo toisen syyllistyneen tappoon
Valkeakosken kaksoismurhasta epäillyt pakenivat uhrin autolla – päihtymystila estänyt kaksikon kuulemisen
Kaksi miestä otettu kiinni epäiltynä Valkeakosken kaksoismurhasta – Poliisi: Miehet liian päihtyneitä kuulusteltaviksi
Täällä Valkeakosken henkirikokset tapahtuivat: Naapuri havahtui savuun ja hälytti pelastuslaitoksen – asunnosta löytyi kaksi ruumista
Oletko nähnyt tätä autoa? Poliisi etsii Valkeakosken kaksoismurhiin liittyvää punaista henkilöautoa – "Se liittyy tapahtumiin"
PoliisiHenkirikoksetAkaaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 10:32
    Viharikokset

    Viha ulkomaalaisia ja vammaisia kohtaan kasvanut – uusi ennätys rikosilmoituksissa

  • 06:25
    Rikospaikka

    Elinkautisvangeista suuri osa on avolaitoksissa – salassa pidettävät syyt voivat estää vangilta monta asiaa

  • Eilen18:22
    Kadonneet

    Tampereella kadonnut mies on löytynyt

  • Eilen17:20
    Raiskaus

    Helsingin poliisilla tutkinnassa useita raiskauksia ja törkeä vapaudenriisto: Uhria pidettiin lukittuna asunnossa

  • Eilen08:22
    Varkaudet

    Näpistysten määrä noussut Helsingissä noin 50 prosenttia viime vuoteen verrattuna