Vakuudettomien pienlainojen tarjoaminen alkoi Suomessa vuonna 2005. Vakuudettomien lainojen tarjonta kasvoi nopeasti ja vuonna 2012 markkinoilla toimi jo lähes 100 eri lainoja myöntävää yritystä.
Vuonna 2013 Suomessa säädettiin ensimmäinen lakimuutos, jolla haluttiin tiukentaa pienlainojen myöntämistä. Tuolloin kaikille alle 2000 euron lainoille määrättiin 50 % korkokatto lainan todelliselle vuosikorolle.
Vuoden 2019 syksyllä astui voimaan uusi tiukempi laki, jossa vakuudettomien lainojen nimelliskorko sai olla korkeintaan 20 % ja lainan muut kulut korkeintaan 150 euroa vuodessa. Tämä laki koski vain uusia lainoja, eikä sillä ollut vaikutusta ennen 1.9.2019 haettujen lainojen korkoihin tai kuluihin.
Vuonna 2020 koronapandemian seurauksena Suomen hallitus päätti vielä puolittaa nimelliskorolle asetetun 20 % korkokaton, vain 10 % suuruiseksi. Tällä toimella haluttiin suojella kuluttajia ylivelkaantumiselta koronapandemian aikana. Tämä väliaikainen 10 % korkokatto koski uusia vakuudettomia lainoja, joten kaikki hyödykesidonnaiset lainat jäivät tämän lain ulkopuolelle. Eli jos kuluttaja haki vakuudetonta lainaa, sen nimellinen vuosikorko sai olla korkeintaan 10 %, mutta jos osti luotolla verkkokaupasta, sai sen luoton nimelliskorko olla korkeintaan 20 %.
Väliaikainen korkokatto päättyi syyskuun 2021 lopulla – tarkista oma lainasopimuksesi nyt
Vuoden 2020 väliaikainen 10 % korkokatto astui voimaan 1.7.2020 ja se päättyi 30.9.2021. Väliaikaisen lain voimassaolon aikana vakuudettomien lainojen nimelliskorko sai olla korkeintaan 10 %. Tämä edullisempi korko saikin kuluttajat kilpailuttamaan lainansa uudelleen edullisemman lainan koron toivossa. Nyt kun väliaikainen korkokatto on päättynyt, kannattaa tarkistaa oma lainasopimus ja katsoa miten lainan korko on siinä määritelty. Lainasopimuksessa voi olla maininta, että lainan nimellinen vuosikorko nousee väliaikaisen lakimuutoksen päätyttyä. Tämä taas voi tulla kuluttajalle epämiellyttävänä yllätyksenä, jos ei ole lukenut lainasopimuksen ehtoja riittävän tarkasti.
