Eläke-, luotto- ja vakuutuslaitoksia valvova viranomainen Fiva huomauttaa organisaatiomuutoksen tehneelle Ilmariselle, että eläkeyhtiön johtoryhmästä on löydyttävä korkeatasoista aktuaariosaamista.
– Työeläkevakuutusyhtiön päätöksenteko edellyttää vahvaa aktuaariosaamista, valvova viranomainen, finanssialan vahtikoira Finanssivalvonta (Fiva) linjaa torstaina.
Organisaatiomuutoksen seurauksena Ilmarinen ilmoitti maanantaina 3. kesäkuuta, että sen johtoryhmän koko pienenee yhdellä henkilöllä, kun aktuaaripalvelut ja riskienhallinta sekä talous yhdistetään. Ilmarisen aktuaari- ja riskienhallintajohtaja Hillevi Mannonen saa jättää tehtävänsä.
Hillevi Mannonen oli toiminut vuosikymmeniä vakuutusmatemaatikkona johtoryhmässä.
Fiva kiinnittää vakavaa huomiota aktuaariosaamiseen
Uudeksi vastuulliseksi vakuutusmatemaatikoksi on nimitetty Barbara D’Ambrogi-Ola, joka toimii aktuaari- ja analytiikkapalvelut -osaston johtajana. Osasto toimii talousjohtaja Matias Klemelän alaisuudessa, mutta vastuullisen vakuutusmatemaatikon roolissa D’Ambrogi-Ola raportoi suoraan toimitusjohtaja Jouko Pölöselle. Hän ei ole kuitenkaan johtoryhmässä.
Fivan johdon neuvonantaja Erkki Rajaniemi vahvistaa Kauppalehdelle, että syy tiedotteen julkaisemiselle oli Ilmarisen maanantainen ilmoitus. Hän painottaa kuitenkin, että viesti on tarkoitettu koko alalle.
Tiedotteessa Finanssivalvonta "kiinnittää vakavaa huomiota" SHV-tasoisen aktuaariosaamisen säilymiseen osana työeläkevakuutusyhtiöiden johdon päätöksentekoa.
