Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutta tietoa varusmiesten hukkumisvaaraan johtaneesta tilanteesta – olivat liikkeellä ainakin vuorokauden

7:07Yhdeksän varusmiestä joutui hukkumisvaaraan – näin tapahtunutta kommentoi esikuntapäällikköKatso video: Prikaatin esikuntapäällikkö kertoo, minkälaisia toimenpiteitä prikaatissa on tehty onnettomuuden jälkeen.
Julkaistu 12.10.2023 22:10
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Tiistaina Uudenmaan prikaatissa tapahtui tilanne, jossa yhdeksän varusmiestä oli vaarassa hukkua tasokokeen yhteydessä. Esikuntapäällikkö, komentaja Pekka Snellman kertoo, että sääolosuhteet olivat tilanteessa suotuisat, mutta takana oli pitkä harjoitusrupeama.

Uudenmaan prikaatissa tapahtui tiistaina barettimarssissa, eli rannikkojääkärien tasokokeessa onnettomuus, jossa yhdeksän varusmiehiä joutui vaarallisesti veden varaan.

Yhtä varusmiestä jouduttiin elvyttämään, minkä jälkeen hänet toimitettiin jatkohoitoon Meilahden sairaalaan. Hän on edelleen sairaalahoidossa.

Prikaatin esikuntapäällikkö, komentaja Pekka Snellman kertoo, että tasokoe on pitkä ja vaativa harjoitus, jossa harjoitellaan rannikkojääkärien perustaitoja. 

Snellmanin mukaan tilanteessa, jossa onnettomuus sattui, oli tarkoitus harjoitella maihinnousua. Varusmiehet joutuivat kuitenkin liian syvään veteen.

– Todennäköisin vaihtoehto tilanteessa on ollut se, että vene on jäänyt liian kauaksi rannasta, mutta siinä saattaa olla muitakin tekijöitä taustalla. 

Rannikkojääkärien tasokoe on monipäiväinen, ja kyseessä ollut maihinnousurasti oli kokeen viimeinen ennen maaliinpääsyä. Tasokokeet vaihtelevat vuosittain, mutta Snellman uskoo, että onnettomuutta ennen ryhmä oli ollut liikkeellä ainakin yli vuorokauden. 

– Voidaan pitää melko todennäköisenä, että varusmiehet olivat tässä vaiheessa melko väsyneitä tai rasittuneita.

Snellmanin mukaan onnettomuus tapahtui keskellä päivää, melko tuulisessa, mutta hyvässä säässä ja suojaisassa paikassa.

– Sääolosuhteet olivat suotuisat. Ranta alueella on melko loiva, ja ainakin aluksi hiekkapohjainen. Sitä käytetään myös uimarantana.

Onnettomuustutkintakeskus on aloittanut tapahtuneesta turvallisuustutkinnan.

Lue lisää:

Yhdeksän varusmiestä oli hukkua Uudenmaan prikaatissa – yhtä jouduttiin elvyttämään, loukkaantui vakavasti

Lisää aiheesta:

Hukkuneen varusmiehen sydän pysähtyi useiksi minuuteiksi – Dragsvikin onnettomuus oikeudessaYhdeksän varusmiestä oli hukkua Dragsvikissä, yksi loukkaantui vakavasti – kahdelle johtajalle syyteYhdeksän varusmiestä oli hukkua Raaseporissa syksyllä – Onnettomuuskeskus löysi harjoituksesta paljon virheitäYhdeksän varusmiestä oli hukkua – Otkesin tutkinta paljasti vaarallisen rannanUudenmaan prikaatin onnettomuudesta uutta tietoa – varusmiehet jätettiin liian syvään veteenYhdeksän varusmiestä oli hukkua Uudenmaan prikaatissa – yhtä jouduttiin elvyttämään, loukkaantui vakavasti
VarusmiehetPuolustusvoimatOnnettomuudetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Varusmiehet
  • ti08:54
    Puolustusvoimat

    Analyysi: Syytä huoleen – Puolustusvoimat ei tiedä, kuinka moni varusmiehistä osaa uida

  • 24.10.13:17
    Puolustusvoimat

    Dragsvikin hukkumisturmasta kapteeniluutnantille ehdollista, kersantille sakot

  • 20.10.20:50
    Puolustusvoimat

    Karjalan prikaatin varusmies loukkaantui käsikranaattiharjoituksessa

  • 22.9.06:11
    Onnettomuudet

    Yhdeksän varusmiestä hyppäsi jääkylmään veteen, mutta yksi jäi pinnan alle – näin dramaattinen turma eteni

  • 15.9.10:44
    Armeija

    Armeija pakolliseksi naisille? Valmiusjärjestön mielestä yksi iso keskustelu on käymättä