Uutta tietoa Jämsän piirityksestä: Poliisi meni tarkistamaan miehen vointia, tämä ampuikin revolverilla – näin dramaattiset tapahtumat etenivät
Syyttäjälaitos tiedotti eilen, ettei poliisin marraskuisesta aseenkäytöstä Jämsässä aloiteta esitutkintaa. Syyttäjän asiakirjat valottavat ammuskeluun johtaneen yöllisen piiritystilanteen taustoja.
Miehen epäillään ampuneen kohti poliiseja Jämsän Eväjärvellä 15. päivä marraskuuta, kun poliisi meni sisään tämän asuntoon. Tilanteessa poliisi ampui miestä käteen ja otti tämän lopulta kiinni.
Syyttäjälaitoksen asiakirjoista käy ilmi, että poliisipartio oli mennyt jämsäläismiehen asunnolle alun perin siksi, että miehen poika oli soittanut viranomaisille ja ollut huolissaan. Isää ei ollut näkynyt useampaan päivään ja tämä oli ollut ”huonossa kunnossa”.
Asiakirjoissa kerrotaan, että ambulanssi oli käynyt miehen asunnolla joitain päiviä aiemmin. Ambulanssin henkilökunta ei kuitenkaan ollut onnistunut hoitamaan potilasta. Syy tälle ei käy syyttäjän päätöksistä ilmi.
Joka tapauksessa asunnolle mentiin marraskuun 15. päivä uudestaan ja poliisivoimin. Aluksi kyse oli tavanomaisesta huolitehtävästä, mutta tilanne muuttui, kun ensimmäistä paikalle mennyttä partiota uhattiin aseella.
Poliisit olivat olleet tässä vaiheessa sisällä asunnossa. He kuitenkin vetäytyivät ulos heti uhkauksen jälkeen. Mies jäi asuntoon yksin. Poliisipartio oli ilmoittanut ampuma-aseesta Virve-kanavalla kello 20.19.
"Vaarallisesti aseistautunut"
Poliisi tiesi ennalta, että miehellä oli hallussapitolupia aseisiin ja että tämä oli aiemmin toiminut työssä, jossa ollaan tekemisissä aseiden kanssa.
Syyttäjän mukaan poliisi oli voinut olettaa, että mies on "vaarallisesti aseistautunut ja toimintakykyinen poliisia vastaan". Paikalle komennettiin lisää poliisimiehiä.
Asiakirjojen mukaan poliisi pyrki ratkaisemaan tilannetta ensin käskyttämällä ja neuvottelemalla miehen kanssa. Neuvotteluja käytiin tai yritettiin käydä soittamalla miehen puhelimeen ja kovaäänisen kautta. Tämä ei johtanut mihinkään. Vaihe kesti puolilleöin.
Syyttäjä kuvaa, että "resurssitilanteen parannuttua" poliisi ryhtyi toteuttamaan varasuunnitelmaa. Asuntoa tarkastettiin ensin dronea käyttäen ja sen jälkeen asuntoon mentiin uudestaan, tällä kertaa poliisikoiran kanssa.
Poliisimiehet olivat tässä vaiheessa aiempaa järeämmissä varusteissa, sillä asiakirjoissa kerrotaan vain yhden poliisimiehen olleen normaalipartion tamineissa.
Joitain yksityiskohtia varasuunnitelman osalta on syyttäjän asiakirjoista salattu. Piilotetut yksityiskohdat liittyvät mitä todennäköisimmin jonkinlaisiin poliisin erikoistilanteissa käyttämiin resursseihin.
Kiinni vasta aamulla
Kun asuntoon menneet poliisit tarkastivat sisätiloja, mies ampui asuntonsa parvelta pienrevolverilla kerran tai kaksi. Syyttäjän mukaan laukaukset tulivat poliisien suuntaan, mutta eivät osuneet. Yksi poliisimiehistä vastasi ampumiseen konepistoolillaan. Poliisi ampui neljä kertaa. Laukaustenvaihto tapahtui noin kello 2 yöllä.
Syyttäjän mukaan miestä oli käskytetty tilanteessa ja varoitettu voimakeinojen ja aseen käytön mahdollisuudesta.
Noin 10 minuutin kuluttua mies oli syyttäjän selvityksen mukaan ampunut uudemman kerran. Poliisi vastasi jälleen ampumalla takaisin.
Miestä ei asiakirjojen perusteella otettu kiinni välittömästi. Kiinniotto tapahtui vasta seuraavana aamuna kello 10.41. Mies oli loukkaantunut poliisin ampumasta luodista. Luoti oli osunut kämmeneen.
Poliisin voimankäyttöä tutkineen aluesyyttäjän mukaan poliisin aseenkäyttö oli tilanteessa asianmukaista. Miestä ei saatu pysäytettyä lievemmin keinoin. Syyttäjä kiinnittää huomiota myös siihen, että miehen ampuessa poliisit olivat osaksi asunnon keittiön syvennyksestä, josta ei ollut poispääsyä muuten kuin ikkunan kautta.
Poliisien osalta asiassa ei siis aloiteta rikostutkintaa. Sen sijaan revolverilla ampuneen miehen toimia tutkitaan poliisien murhan yrityksinä. Tutkintaa johtaa keskusrikospoliisi.
Uusimmat
-
02:03
Barometri: Kuntien työvoiman saatavuus heikentynyt entisestään
-
23:50
Yhdysvallat, Puola, Saksa ja Britannia eivät aio lähettää F-16-hävittäjiä Ukrainaan – MTV seuraa sotaa
-
23:30
AKT:lta lakkovaroitukset satamien ahtaustyöhön ja kolmelle autoliikenteen sopimusalalle
-
23:11
Kaupan liitto kehottaa jäsenyrityksiään lopettamaan ay-jäsenmaksujen pidättämisen ja tilittämisen parin viikon kuluttua
-
22:26
Yhdysvallat syytti Venäjää maiden välisen ydinasevalvontasopimuksen noudattamatta jättämisestä
-
22:24
Waltteri Merelä ja Derek Barach kahden naulauksen kerhossa – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:04
Ville Peltonen ärähti HIFK:n hölmöilystä – SM-liigan yllättäjäjoukkue on herännyt taas lentoon
-
22:01
Ensimmäinen sketsihahmopudotus kirpaisi Mikko Töyssyä ja Linda Wiklundia: "Tuntuu kollektiivisesti pahalta"
-
21:56
Ruotsin pääministeri: Yksittäisellä mielenosoituksella suuri vaikutus Ruotsin julkisuuskuvaan
-
21:52
Teknologiateollisuuden ja kemianteollisuuden lakot alkavat keskiviikkona
-
21:38
Manchester Unitedille tipahti karmivia uutisia – teki heti uuden hankinnan
-
21:17
Leijonien MM-kultavahdille monoa – NHL-sopimus romukoppaan
-
21:00
Somepersoona Aino Rossi ja Samuel-puoliso: Avioero!
-
20:55
Tappara Waltteri Merelän johdolla voittokantaan, HIFK:n pitkä pisteputki venyi – näin SM-liigassa pelattiin tiistaina
-
20:48
Jälleen yksi automerkki aikoo täysin sähköiseksi – pyrkii kokonaan hiilineutraaliksi vuoteen 2038 mennessä
-
20:27
Kuinka valita oikeanlaiset silmälasit? Tyyliasiantuntija antaa kolme vinkkiä kehysten valintaan: "Yksi lempiväreistäni, sopii todella monelle"
-
20:20
Tällainen liikunta suojaa aivoja parhaiten amerikkalaistutkimuksen mukaan
-
20:01
MTV:n toimittaja Ukrainassa: Venäjä on Bahmutissa lähellä suurinta voittoaan sitten viime kesän
-
19:58
"Meillä on paremmat pelaajat kuin Suomella" – Tre Kronorin pääkäskijältä räväkkä lausunto kevään MM-kisoista
-
19:29
Tapparalta sopimusuutisia – taiturimainen hyökkääjä allekirjoitti kahden vuoden jatkon
-
Lataa lisää