Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutta tietoa Espoon vesipiinasta: Virkeä viisikymppinen asbestisementtiputki hajosi ja sotki 100 000 ihmisen vedenjakelun

1:42Vedenkeittokehotus tyhjensi kauppojen vesihyllyt Espoossa: "Pisti ajattelemaan"Vedenkeittokehotus tyhjensi kauppojen vesihyllyt Espoossa.
Julkaistu 21.02.2024 10:52
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Espoon Mäkkylässä hajonneen päävesijohdon hajoamisen syyksi epäillään alustavasti putken ikääntymistä, kertoo HSY:n osastonjohtaja Heli Härkki MTV Uutisille.

Härkin mukaan kyseessä on 600 millin asbestisementtiputki, jolla on ikää noin viisikymmentä vuotta. Osastonjohtajan mukaan putki katsotaan jo ikääntyneeksi, mutta sillä on jäljellä vielä joitain vuosikymmeniä käyttöikää.

– Vuotokohta on eristetty ja eilen saimme putken kaivettua esiin. Nyt parhaillaan juurisyyn selvittely on aloitettu ja tiedotamme analyysin tulokset, kun ne ovat valmistuneet.

Maanantaina alkanut, ja jopa sataatuhatta ihmistä koskenut vesipiina päättyi tänä aamuna, kun HSY poisti vedenkeittokehotuksen. 

Päävesijohdon vuoto aiheutti laajan vedenjakeluhäiriön itäisen Espoon ja Kauniaisten alueella Turuntien pohjois- ja itäpuolella sekä Vantaalla Linnaisten alueella.

Lisää aiheesta: HSY: Vettä voi käyttää taas normaalisti Espoossa, Kauniaisissa ja Vantaalla

Vedenkeittokehotus tyhjensi kauppojen vesihyllyt Espoossa: "Pisti ajattelemaan"

Lisää aiheesta:

Laajat ongelmat pääkaupunkiseudulla aiheuttaneesta putkirikosta tarkentunutta tietoaJuomavesi keitettävä itäisessä Espoossa, Kauniaisissa ja Vantaan Linnaisissa – video näyttää putkirikosta tulvivan vedenHelsingissä ei enää asiakkaita ilman vettä putkirikkojen jälkeen – Osmo Soininvaara: Kaupunki on päästänyt putket "häpeällisen huonoon kuntoon"Uudet putkirikot piinaavat Helsinkiä – vesi voi olla ruskeaa koko kantakaupungissaNäin Helsingin lukuisten putkirikkojen syytä selitetään – "Sabotaasin mahdollisuus suljettu pois"Viemäriin heitetyt kasvomaskit ja käsineet tukkivat jätevesiputken – järvi uimakiellossa Lappeenrannassa: "Vesi on erittäin likaista"
VesiEspooKauniainenVantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vesi
  • 15.8.11:39
    Tukholma

    Vesihälytys Tukholmaan – taustalla poikkeuksellinen ilmiö

  • 12.8.10:27
    Lempäälä

    Vatsatautiepäily uimarannalta – terveysviranomainen: "Ei pyllyjen pesua"

  • 3.7.14:01
    Sinilevä

    Sinilevä voi hiipiä nyt erityisen salakavalasti lähirantaasi – tässä syy

  • 20.6.14:34
    Gaza

    Unicef: Lapset alkavat kuolla janoon, kun Gazan vesijärjestelmä romahtaa

  • 18.4.21:26
    Sää

    Saku törmäsi erikoiseen sääilmiöön – meteorologi selittää