Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutissuomalainen: Kaupunkien välillä isoja eroja sote-asiakasmaksujen huojennuksissa vähävaraisille

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 21.10.2020 05:53

MTV UUTISET - STT

Suomen suurimpien kaupunkien välillä on isoja eroja siinä, miten ne huojentavat sosiaali- ja terveydenhuollon asiakasmaksuja vähävaraisille, kertoo Uutissuomalainen. Se selvitti asiakasmaksujen huojennuskäytäntöjä sähköpostikyselyllä, joka lähettiin 15 suurimmalle kaupungille.

Uutissuomalaisen mukaan isoja eroja on esimerkiksi siinä, minkä verran kaupunki tai kuntayhtymä on alentanut tai jättänyt perimättä asiakasmaksuja.

Esimerkiksi Helsinki on alentanut tai jättänyt perimättä asiakasmaksuja tänä vuonna 183 kertaa, mutta asukasluvultaan selvästi pienempi Tampere arvionsa mukaan 750 kertaa.

Kymenlaakson Kymsote kertoi ainoana vastaajista, ettei ole alentanut tai jättänyt perimättä yhtään terveydenhuollon asiakasmaksua tänä tai viime vuonna. Vastauksesta puuttuivat sosiaalihuollon tiedot. Kyselyyn vastasivat kaikki muut otokseen valitut kaupungit paitsi Turku ja Pori.

Nykyinen laki velvoittaa kuntia olemaan perimättä tai alentamaan tiettyjä maksuja, jos kuntalaisella ei ole niihin varaa. Velvoite koskee sosiaalihuollon maksuja ja terveydenhuollossa maksukyvyn mukaan määräytyviä maksuja.

Hallituksen esitys uudeksi asiakasmaksulaiksi annettiin eduskunnalle syyskuussa, ja sen on määrä tulla voimaan ensi vuoden heinäkuussa. Lakia ollaan uudistamassa niin, että maksun huojentaminen olisi ensisijaista toimeentulotukeen nähden. Lisäksi kunta tai kuntayhtymä olisi jatkossa velvollinen antamaan asiakkaalle tietoa maksun alentamisen tai perimättä jättämisen mahdollisuudesta.

Lisää aiheesta:

Ulosottoon päätyvien sote- ja varhaiskasvatusmaksujen määrä laskenut – "Olemme yhä kaukana 2010-luvun tilanteesta"Terveyskeskusten asiakasmaksuissa suuria eroja kuntien välillä – haittaa monien hoitoon hakeutumista: "Vaihtelu asettaa ihmiset eriarvoiseen asemaan sen mukaan, missä sattuu asumaan"Valtaosa suomalaisista asuu kunnissa, joissa peritään maksimilääkärimaksut – "380 000 sosiaali- ja terveyskeskusmaksua ulosotossa"Sote-asiakasmaksut kasaantuvat harvojen maksettaviksi – kymmenesosa maksaa puolet maksuistaLi Anderssonin nettikolumni: Vasemmisto haluaa poistaa terveyskeskusmaksut – lisäävät pienituloisten ahdinkoaKuntaliitto pelkää: Eläkeläiset eivät mene enää lääkäriin – 30 prosentin korotus on liikaa
TerveydenhuoltoSosiaalipalvelutKöyhyysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • ti06:43
    Vanhustenhoito

    Mistä rahat vanhustenhoitoon? Yli 84-vuotiaiden määrä kaksinkertaistuu Suomessa

  • ma08:54
    Työelämä

    Työsuojeluviranomainen: Joka neljäs kesätyöpaikka ei tarjonnut lainkaan työterveyshuoltoa

  • 14.9.11:23
    Tietosuoja

    Omakannan terveystietoja piilossa – osa ei tiedä tehneensä kieltoa

  • 13.9.17:51
    Iso-Britannia

    Lääkäri lähti kesken leikkauksen harrastamaan seksiä hoitajan kanssa toiseen leikkaussaliin

  • 9.9.09:39
    Sairaalat ja hoitolaitokset

    Potilasvahingoista maksettiin korvauksia 25 miljoonaa euroa viime vuonna