Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Uusi käänne kebab-kohussa: Ravintolaluettelossa epätäsmällisyyksiä

Julkaistu 13.01.2012 16:17(Päivitetty 13.01.2012 16:31)

Elintarviketurvallisuusvirasto Evira julkaisi 12.1. tiedotteessaan luettelon yrityksistä, joihin Lihaliike Agali Oy on vuoden 2011 aikana toimittanut tuotteitaan. Evira on saanut tiedot virka-apuna poliisilta. Lihaliikkeen puutteellisen kirjanpidon vuoksi Evira pyytää huomioimaan, että listassa voi olla joitakin epätäsmällisyyksiä ja puutteita.

Evira julkaisi 12.1. tiedotteen, jossa kerrottiin turkulaisen Lihaliike Agali Oy:n asettamisesta myyntikieltoon sen toiminnassa todettujen laiminlyöntien vuoksi. Samassa tiedotteessa julkaistiin lista yrityksistä, joihin poliisilta saatujen tietojen perusteella Lihaliike Agali Oy:n on todettu myyneen tuotteitaan vuoden 2011 aikana.

Evira on edellyttänyt, että kunnan valvontaviranomaiset tekevät valvontakäynnin yrityksiin, joihin Lihaliike Agali Oy on toimittanut tuotteitaan. Eviran edustajien mukaan valvontakäynnit pyritään tekemään mahdollisimman pian, jotta varmistutaan, että tuotteet on poistettu markkinoilla. Evira tiedottaa valvonnan tuloksista, kun niitä koskevat tiedot paikallisilta valvontaviranomaisilta on saatu.

– Poliisilta virka-apuna saadussa listassa on ollut epäselvyyksiä Lihaliike Agali Oy:n puutteellisen kirjanpidon vuoksi. Valvontaviranomaiset ovat aloittaneet tarkastuskäynnit, ja uutta tietoa pyritään saamaan mahdollisimman pian, elintarvikehygieniayksilön johtaja Auli Vaarala kommentoi.

Muualla verkossa: Eviran tiedote 13.1.2012

Lifestyle

Lisää aiheesta:

Pöpöt jylläävät – lääkärit kertovat, miten hoitavat omaa flunssaansaTällä vinkillä kasvatat lihasvoimaa nopeasti jopa kymmenillä prosenteillaJos broileri kelpaa, tämänkin pitäisi – väheksytty raaka-aine on täydellinen tortillatäyteKännykkä pitää aivot valmiustilassa – asiantuntija kertoo, miten kierre katkaistaanPian kodinkoneet on saatava korjattua entistä helpommin – mikä muuttuu?Vaarallinen keskivartalolihavuus piinaa yhä useampaa – tässä vaiheessa terveysriskit alkavat nousta

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 20:22
    Influenssa

    Pöpöt jylläävät – lääkärit kertovat, miten hoitavat omaa flunssaansa

  • 18:59
    Liikunta

    Tällä vinkillä kasvatat lihasvoimaa nopeasti jopa kymmenillä prosenteilla

  • 16:47
    Ruoka

    Jos broileri kelpaa, tämänkin pitäisi – väheksytty raaka-aine on täydellinen tortillatäyte

  • 14:57
    Puhelimet

    Kännykkä pitää aivot valmiustilassa – asiantuntija kertoo, miten kierre katkaistaan

  • 12:02
    Kodinkoneet

    Pian kodinkoneet on saatava korjattua entistä helpommin – mikä muuttuu?