Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen uhriluku noussut kahdeksaan – palovammayksiköissä hoidetaan yhä pariakymmentä loukkaantunutta

6:05"Huomattiin heti, että nyt on jotain aika erikoista"– White Islandin tulivuoren lähistöllä asuvat Pirre ja Nelli todistivat, kun paksu harmaa pilvi peitti taivaanMTV Uutiset tavoitti suomalaisen Hyötysen perheen, joka todisti White Islandin tulivuoren purkautumista läheltä kotia: "Kaikki ovat todella järkyttyneitä"
Julkaistu 11.12.2019 22:54

MTV UUTISET – STT

Uudessa-Seelannissa maanantaina sattuneen tulivuorenpurkauksen uhriluku on noussut kahdeksaan, maan poliisi ilmoitti tänään. Kaksi vakavasti loukkaantunutta ihmistä kuoli sairaalassa. Yhdeksän ihmistä on yhä kateissa ja heidän oletetaan kuolleen.

Poliisin mukaan White Island -saarella sijaitsevalle tulivuorelle on yhä liian vaarallista mennä etsimään kuolonuhreja.

Lue myös: Uuden-Seelannin tulivuorikuolemista rikostutkinta – miksi turistiryhmiä vietiin kraatteriin, vaikka uhkatasoa oli nostettu?

Uuden-Seelannin terveysministeriön mukaan maan sairaaloiden palovammayksiköissä hoidetaan yhä pariakymmentä ihmistä, jotka selvisivät purkauksesta hengissä. He ovat kriittisessä tilassa pahoja palovammoja saaneina.

Saarella oli purkauksen sattuessa yhteensä 47 turistia tai opasta.

Tulivuoren uhkatasoa oli nostettu jo viikkoa ennen kuin purkaus tapahtui. Poliisi on aloittanut tapahtuneesta tutkinnan.

Lue myös: Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen uhreille on tilattu yli 120 neliömetriä ihosiirteitä – palovammat erittäin vakavia

Lisää aiheesta:

Uhriluku kasvaa tulivuoren purkauksen jäljiltä Uudessa-Seelannissa – kaksi ruumista edelleen kateissaArmeija yrittää noutaa ruumiit purkautuneelta tulivuorelta Uudessa-SeelannissaUudessa-Seelannissa tulivuorenpurkauksessa kuolleiden ruumiit haetaan huomenna – olosuhteet saarella ovat edelleen vaarallisetUudessa-Seelannissa purkautunut tulivuori yhä vaarallinen – kuolonuhreja ei päästä etsimäänUuden-Seelannin tulivuorikuolemista rikostutkinta – miksi turistiryhmiä vietiin kraatteriin, vaikka uhkatasoa oli nostettu?Uuden-Seelannin tulivuorenpurkauksen uhriluvun pelätään kasvavan – kahdeksan kateissa olevan uskotaan kuolleen: "Tragedian laajuus on musertava"
Uusi-SeelantiTulivuorenpurkauksetOnnettomuudetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Uusi-Seelanti
  • 26.10.12:51
    Terveys ja hyvinvointi

    Teini nielaisi 200 magneettia: Viikkoa myöhemmin tapahtui pahoja

  • 15.10.12:09
    Ennätykset

    Uusiseelantilaismies pääsi ennätysten kirjaan – tässä on maailman pisin nimi

  • 30.9.18:08
    Ampuma-aseet

    Trumpin "seriffi" antoi kollegoille erikoisia lahjoja – huonosti kävi

  • 11.9.08:43
    Ulkomaat

    Tällaisessa paikassa isä piilotteli lapsiaan vuosia Uuden-Seelannin metsissä

  • 8.9.16:14
    Kuolemantapaukset

    Äiti palasi kotimaahansa – lasten ruumiit löytyivät matkalaukuista