Sebastian Ahon ja Teuvo Teräväisen edustaman Carolina Hurricanesin ottelussa todistettiin harvinaista sankaritarinaa.
Kun Carolinan molemmat maalivahdit loukkaantuivat viime yönä Toronto Maple Leafsia vastaan pelatussa ottelussa, tolppien väliin hälytettiin 42-vuotias harrastetason maalivahti David Ayres.
Kun sekä Petr Mrazek että James Reimer olivat sivussa, kotijoukkue Toronton hätäapumaalivahdiksi nimittämälle Ayresille tuli äärimmäisen harvinainen tuurauskeikka.
Siviiliammatiltaan Ayres on Toronton farmijoukkueen Marliesin hallin huoltomies ja jääkoneenkuljettaja.
Hallin mediahuoneessa istunut Ayres alkoi tajuta tilanteensa kesken ottelun, kun hänen puhelimensa vilkkui viesteistä.
– Sain useita tekstiviestejä, jossa minua käskettiin menemään kaukaloon, ja sitten joku tuli huoneeseen ja sanoi, että minun olisi parempi pukea varusteet niskaan, Ayres kertoi kanadalaiskanava Sportsnetille.
Ayres kommenettiin Carolinan maalinsuulle, kun ottelun toista erää oli pelattu runsaat 11 minuuttia.
– Olin hieman shokissa, mutta rakastin sitä.
Ayres teki historiaa
Kun Ayres joutui ensimmäisen kerran torjuntatöihin, Carolina johti vierasottelua täpötäydellä Scotiabank-areenalla lukemin 4–1. Hetkeä myöhemmin Toronto oli jo maalin päässä.

