Ruotsissa kolme ihmistä on kuollut Ruotsin Uppsalassa tapahtuneessa ampumisessa, kertoo Ruotsin poliisi.
Tapausta tutkitaan poliisin mukaan murhana.
Poliisi kertoo paikallislehti UNT:lle, että etsintävaihe on käynnissä eikä ketään ole vielä otettu kiinni tapauksen vuoksi. Etsintään osallistuu myös helikopteri.
Uhrien tunnistaminen oli niin ikään illalla vielä kesken, joten omaisiin ei ollut voitu olla yhteydessä.
Poliisin mukaan vielä ei ole tiedossa, onko tekijöitä yksi vai useampi.
Sivullisiin ei poliisin arvion mukaan kuitenkaan kohdistu tällä hetkellä vaaraa, sanoo poliisin tiedottaja Magnus Jansson Klarin Aftonbladetille.
Uppsalassa on poliisin mukaan paljon ihmisiä liikkeellä, sillä vappujuhlinta on jo alkamassa.
Aftonbladetin mukaan ampuminen tapahtui Vaksalan torin läheisyydessä sijaitsevan parturi-kampaamon luona. Uutistoimisto TT:n mukaan poliisi on eristänyt useita kortteleita torin läheisyydessä.
Lue myös: Silminnäkijä oli vain kymmenien metrien päässä Uppsalan ampumisesta: "Hän ei näyttänyt epäröivän"
Paikalta paettiin sähköpotkulaudalla
Poliisi kertoo UNT:lle, että sen saamien tietojen mukaan tapahtumapaikalta olisi mahdollisesti poistuttu sähköpotkulaudalla. Myös SVT on kertonut, että sen tietojen mukaan epäilty olisi paennut paikalta sähköpotkulaudalla.
Poliisi kertoi aiemmin saaneensa useita ilmoituksia, että alueella on kuultu kovia pamauksia. Ilmoitukset kovista äänistä tehtiin viiden maissa paikallista aikaa.
SVT:n ja Expressenin haastattelemat ihmiset kertoivat kuulleensa useita laukauksia.
Junaliikenne keskeytettiin Uppsalassa väliaikaisesti puoli kuuden maissa poliisitehtävän vuoksi.
Ruotsin oikeusministeri Gunnar Strömmer kommentoi UNT:lle, että kyseessä on vakava väkivallanteko, jonka tutkintaa oikeusministeriö seuraa tarkasti.
Tältä paikalla näytti:
0:30