Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uniper-pelastuspaketti julkaistaan lähitunteina – tällainen ratkaisu on syntymässä

2:30Eurooppa-kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola kertoo, minkälainen ratkaisu Uniperin turvaamiseksi on syntymässä Eurooppa-kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola kertoo, minkälainen ratkaisu Uniperin turvaamiseksi on syntymässä.
Julkaistu 22.07.2022 07:55
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Fortumin ja Saksan hallituksen neuvottelutulos saksalaisen energiayhtiön Uniperin tulevaisuudesta kerrotaan todennäköisesti tänään.

Fortumin tytäryhtiö on Saksan suurin kaasuntoimittaja ja se on hakenut maan hallitukselta taloudellista tukea, kun Venäjä on leikannut voimakkaasti maakaasun toimituksia Eurooppaan. Yhtiö tekee päivittäin kymmeniä miljoonia euroja tappiota joutuessaan ostamaan kaasua muualta.

MTV Uutisten Eurooppa-kirjeenvaihtajan Heikki Piuholan mukaan ratkaisusta Uniperin toiminnan turvaamiseksi kerrotaan todennäköisesti ennen aamukymmentä, jolloin sekä Saksan että Suomen pörssit aukeavat.

– Ennakkotietojen mukaan on lähdetty sopimaan paketista, jossa Saksa saisi Uniperista 30 prosentin osuuden ja rahoittaisi Uniperia kahdeksalla miljardilla eurolla, Piuhola sanoo.

Lue myös: Uniper saattaa siirtää osan kasvaneesta kaasulaskustaan asiakkaille – miljardien arvoinen pelastuspaketti saattaa

Uniper saisi jatkossa myös laittaa kaasun hinnan kohoamisen asiakkaidensa laskutukseen eli voisi ainakin osittain periä tuon kohonneen hinnan takaisin.

Sekä Suomessa että Saksassa pidetään tärkeänä, että veronmaksajille koituisi sähkön hinnan noususta mahdollisimman pieni lasku, mutta sitä ei Piuholan mukaan voida vielä arvioida. Kaupan lopulliseen selvittämiseen menee viikkoja tai jopa kuukausia.

– Sinä aikana Uniperin tappiot saattavat vain kasvaa.

02mtv uutiset_huomenta suomi_maaliskuu2023_16x9

Huomenta Suomi nähdään MTV3-kanavalla joka arkiaamu kello 6.25-9.30 välisenä aikana. 

Viikonloppuisin Huomenta Suomi nähdään kello 9-12. 

Ohjelma on katsottavissa myös  MTV Katsomossa ja MTV Uutiset Livessä. 

Lisää aiheesta:

Uniper voi hyvinkin päätyä Saksan valtion syliin – Fortum voi parhaassa tapauksessa saada kahdeksan miljardiaan takaisinTalousvaikeuksissa rypevän Uniperin tilanteesta uutta tietoa tänään – julkistaa puolivälikatsauksenMTV Uutiset Saksassa: Tästä Saksan, Suomen ja Fortumin Uniper-paketissa on kyse – "Menetys myös suomalaisille veronmaksajille"MTV Uutisten tiedot: Ratkaisu Uniper-kiistaan perjantainaUniper saattaa siirtää osan kaasulaskustaan sittenkin asiakkaille – miljardien pelastuspaketti voi valmistua jo tällä viikollaUniperin ja Fortumin umpisolmussa voi häämöttää Suomea auttava käänne: "Saksa voi joutua hätätilaan, jos kaasutoimitukset Venäjältä eivät jatku"
FortumMaakaasuUutisaamuUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Fortum
  • 23.8.17:14
    Ydinvoima

    Loviisan ydinvoimalan huollossa sattui vahinko

  • 15.8.10:30
    Talous

    Matalat sähkön hinnat painoivat Fortumin tulosta

  • 29.4.18:35
    Talous

    Fortum avasi MTV:lle uusia Uniper- ja ydinvoimasuunnitelmia – "Vähintään 10 vuoden päästä voisi olla käynnissä"

  • 13.4.11:11
    Uniper

    FT: Fortum kiinnostunut ostamaan osuuden Uniperista

  • 24.3.15:39
    Talous

    Analyysi: Suomalaisten pitää maksaa ydinvoimalasta tai sietää riski heiluvasta sähkön hinnasta