Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ukraina vetäytyy Avdijivkan kaupungista – Venäjä otti vangiksi useita sotilaita

0:54Video näyttää karun todellisuuden Avdijivkan tulitaistelustaKatso video: Näin karut ovat olosuhteet sotarintamalla Ukrainan Avdijivkassa.
Julkaistu 17.02.2024 05:51

MTV UUTISET – STT

Ukraina vetäytyy Avdijivkan kaupungista itäisessä Ukrainassa, asevoimat kertoi hieman ennen kello kolmea lauantain vastaisena yönä. Ukrainan asevoimien mukaan Venäjä otti vangiksi useita ukrainalaissotilaita kaupungissa. Vankien määrästä ei ollut heti tietoa.

Ammuspulasta kärsivä ja taistelukentällä alakynteen jäänyt Ukraina totesi aiemmin perjantaina, että se saattaa joutua vetäytymään koko kaupungista. Kaupungissa on käyty raskaita taisteluita varsinkin viime viikkojen aikana.

Tilanne Avdijivkan kaupungissa on vaikeutunut merkittävästi viime päivien aikana, alueen sotatoimia johtava ukrainalaiskenraali Oleksandr Tarnavskyi sanoi viestipalvelu Telegramissa. Hän kertoo tehneensä päätöksen, jotta ukrainalaissotilaiden henkiä voitaisiin säästää.

– Operatiivisen tilanteen perusteella Avdijivkan kaupungin ympärillä olen päättänyt vetää joukkomme pois ja asettaa puolustuksemme parempiin asemiin, jotta pystymme turvaamaan sotilaidemme terveyttä ja henkiä, Tarnavskyi totesi, kun hän vielä aiemmin perjantaina kommentoi, että tilanne olisi ollut Ukrainan hallussa.

Lue myös: Ukrainan tilanne Avdijivkassa kriittinen – Venäjä piirittää kaupunkia kolmelta suunnalta

Venäjä on yrittänyt vallata itäisessä Ukrainassa sijaitsevaa Avdijivkaa kuukausikaupalla. Kaupunki ei ole strategisesti tärkeä, mutta sen valtaaminen olisi symbolinen voitto Venäjälle.

– Piiritys estettiin, joukot vedettiin alueelta ja sotilaamme sijoittuivat uusin, määrättyihin asemiin, Tarnavskyi sanoi.

Avdijivkassa oli ennen sotaa yli 30 000 asukasta. Kaupungin viranomaisten mukaan liki täysin tuhotussa kaupungissa oli alkukuussa jäljellä tuhatkunta asukasta.

Uuden komentajan ensimmäinen merkittävä päätös

Ukrainan uusi asevoimien komentaja Oleksandr Syrskyi teki nyt ensimmäisen merkittävän päätöksensä rintamalla. Syrskyi nimitettiin 8. helmikuuta erittäin suositun asevoimien komentajan Valeri Zaluzhnyin seuraajaksi.

– Päätin vetää joukkomme pois kaupungista ja siirtää heidät parempiin asemiin. Sotilaamme tekivät velvollisuutensa arvokkaasti ja aiheuttivat viholliselle merkittäviä tappioita, Syrskyi kommentoi Facebookissa hetki ennen Tarnavskyin ilmoitusta.

Avdijivkan teollisuuskaupunki sijaitsee Donetskin alueella itäisessä Ukrainassa. Alueella on käyty valtavia taisteluita siitä lähtien, kun Venäjä hyökkäsi Ukrainaan laajamittaisesti 24. helmikuuta vuonna 2022.

Lue myös: Tutkija: Lännen vitkastelulla voi olla tuhoisia seurauksia pian – "Vaihtoehtona Venäjän hyökkäys, jota ei ole kykyä torjua"

Lisää aiheesta:

Ukrainan julkaisema video näyttää Avdijivkan puolustajien karun arjen: "Näin me lämmittelemme"Kiivaat taistelut jatkuvat Avdijivkan kaupungin ympärillä Itä-Ukrainassa –  MTV seurasi sotaa Zelenskyi: "Venäjä esittelee nyt parasta taitoaan – näyttää selkäänsä" – MTV seurasi sotaa lauantaina 10. syyskuutaMTV Uutiset seurasi Ukrainan sotaa 29.5.Zelenskyi: Ukraina aikoo ottaa kaiken takaisin Venäjältä – Liettuasta drone-lahjoitus Ukrainalle: MTV seuraa sotaaZelenskyin videotervehdys yllätti Cannesissa – "Tarvittaisiin uusi Chaplin osoittamaan, että elokuva voi yhä ottaa kantaa": MTV seuraa sotaa Ukrainassa
UkrainaUkrainan sotaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukraina
  • 09:58
    Ukrainan sota

    Rubio: Trump todennäköisesti tapaa Ukrainan Zelenskyin ensi viikolla

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 14.9.10:55
    Ukrainan sota

    Suomalaiskontit suojaavat jopa luodeilta Ukrainan pelastajia – tältä ne näyttävät sisältä ja ulkoa

  • 13.9.22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • 13.9.22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa