Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tynnyrijutussa tuomittu vanki: ”Krp pyysi keksimään satuja Aarniosta”

Aarnio-vyyhdin huumehaaraa puitiin Helsingin käräjäoikeudessa 64:tä päivää.
Aarnio-vyyhdin huumehaaraa puitiin Helsingin käräjäoikeudessa 64:tä päivää.
Julkaistu 08.01.2016 15:46

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

- Krp ehdotti diiliä Aarniosta, kertoi tynnyrijutussa yli 12 vuoden vankeustuomion saanut vanki Raine Sievälä.

Aikaisemmin oikeussalissa myös Malmin nainen ja Keijo Vilhunen ovat kertoneet samantapaisista krp:n tekemistä diiliehdotuksista.

Oikeussalissa kuultiin perjantaina Raine Sievälää, joka kertoi muun muassa toimineensa Helsingin huumepoliisin tietolähteenä.

Sievälä kertoi keskusrikospoliisin mollanneen Aarniota Sievälälle huomauttaen, ettei Aarnio ole yrittänyt pelastaa Sievälää.

Sievälän mukaan tutkija oli sanonut, että jos joku on auttanut poliisia ja jos myöhemmin tulisi ilmi, että poliisi on tehnyt rikoksen, niin korkein oikeus ottaisi sen huomioon.

"Satukirjalla etua"

Sievälä istui jo tuolloin 12 v 2 kk lainvoimaista vankeustuomiota tynnyrisalakuljetuksesta, mutta hän oli muiden tuomittujen lailla tehnyt KKO:lle purkuhakemuksen.

Sievälä on koko ajan kiistänyt olleensa mukana hasistynnyrien salakuljetuksessa.

- Tutkijan viesti oli, että tunnusta juttu ja vieritä se Aarniolle, niin kirjoitamme lapun korkeimmalle oikeudelle.

Sievälän mukaan sama tutkija palasi vielä uudestaan Jokelan vankilaan.

- Hän kysyi, että käsitänkö asemani muuttuvan, jos kerron asioita paperille. Eli minun olisi pitänyt keksiä Aarniosta satuja.

Luvattiinko teille etuisuuksia?

- Korkein oikeus ottaisi asian huomioon ja minun asemani muuttuisi heti.

- Aarniosta ehdotettiin diiliä. Siitä ei jäänyt epäselvyyttä.

- Kun en suostunut, niin krp ei ollut minusta kiinnostunut. Minusta ei ollut heille hyötyä.

Sievälää kuultiin oikeussalissa koko päivä. Hän vakuutti koko ajan, että toimi Helsingin huumepoliisin tietolähteenä, eikä hän ollut mukana huumekuvioissa.

Pienehkö osa käsittelystä käytiin suljetuin ovin.

Lisää aiheesta:

Aarnio-salissa puitiin sellipuheita - oliko Aarnio isäntä vai ei?Trevocin Patama kertoi krp:n painostuksesta - ”Helsingin poliisi uhkaa sinua”Kuopion mies Aarnio-jutusta: ”Tämä on ikuinen harmi”Vankilan apulaisjohtaja: ”Vilhunen jutteli Aarniosta kapellimestarina”Huumepoliisin tietolähde oikeudessa: ”Stadin kanssa oli timantinkovaa vatkausta”Uteliaisuus poltteli ansatynnyrin vastaanottajaa
Jari AarnioRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Aarnio
  • 25.9.18:52
    Rikospaikka

    Ex-vanginvartija paljastaa, millaisia julkisuudesta tutut vangit ovat: "Menee heittämällä vaikeiden vankien top kolmoseen"

  • 9.6.06:06
    Huumerikokset

    Jari Aarnion rikosten paljastuminen oli shokki huumepoliisissa – etsintä kuin elokuvista: "Tiloihin marssi poliiseja konepistoolit tanassa"

  • 07.11.202414:42
    Verot

    Immu, Nacci, Ranta-aho ja Aarnio – tällaiset tulot oli tunnetuilla rikollisilla

  • 06.10.202419:20
    Rikospaikka

    "En ollut hyvä ihminen poliisina" – Mikael Runebergin ura Jari Aarnion alaisena päättyi potkuihin ja vankeustuomioon

  • 27.06.202410:48
    Oikeudenkäynnit

    Hovioikeus hylkäsi ex-poliisien syytteet Jari Aarnioon liittyvässä oikeudenkäynnissä