Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • MTV Uutisten periaatelinja
  • MTV Uutiset ja tekoäly
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo

Tällaista ääripuhetta tutkijat löysivät suomalaisten nettikommenteista – väkivalta läsnä, erityisesti äärioikeiston puheissa

Katso myös uutisjuttu: Sosiaalinen media kärjistää keskustelua
Julkaistu 23.03.2021 09:00
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen

valtteri.kykkanen@mtv.fi

Tänään julkistetun tutkimuksen mukaan eniten väkivallan hyväksyvää tai toisia epäinhimillistävää aineistoa löytyi äärioikeistolaisista ja maahanmuuttovastaisista keskusteluista. Median pitäisi tutkijoiden mielestä käyttää tarkempaa harkintaa uutisoidessaan esimerkiksi terrori-iskuista. 

Helsingin yliopiston tutkijaryhmä selvitti runsaan vuoden ajan ekstremistisen aineiston esiintymistä suomenkielisillä verkkosivuilla. Aineisto on kerätty vuoden 2019 maaliskuun ja vuoden 2020 kesäkuun välisenä aikana.

Tutkijaryhmään kuuluvat muun muassa terrorismia ja jihadismia tutkineet Leena Malkki ja Juha Saarinen. Tutkimuksen kustansi valtioneuvoston kanslia. Tarkoituksena on hyödyttää väkivaltaisen ekstremismin ennaltaehkäisyä tuottamalla ilmiötä koskevaa tietoa.

Tutkijat määrittelevät ekstremistisen puheen sellaiseksi puheeksi, jossa toisia ihmisiä epäinhimillistetään tai väkivaltaan suhtaudutaan hyväksyvästi. Kohteena oli sellainen kommentointi ja keskustelu, joka kytkeytyy laajempiin aatemaailmoihin ja ideologioihin.

Keskusteluja poliittisten äärilaitojen sivuilta

Äärioikeistolaista ja maahanmuuttovastaista keskustelua koskeva aineisto on kerätty Hommaforumilta, Ylilaudalta ja Pohjoismaisen Vastarintaliikkeen Suomen-osaston verkkosivuilta.

Vasemmistoanarkistista ja antifasistista aineistoa on kerätty Takku.net-sivustolta, Varisverkoston verkko- ja Facebook-sivuilta, Punk in Finland -foorumilta sekä Proletaarit-yhteisön verkko- ja Facebook-sivuilta.

Ääripuhetta löytyi jossain muodossa kaikista tutkituista verkkoympäristöistä. Eri ideologioiden välillä oli kuitenkin selviä eroja siinä, millaista ääripuhetta löydettiin. Verkkokommentteja ei ole vertailtu määrällisesti, joka hankaloittaa eri verkkoalustojen vertailua. Vertailua vaikeuttaa myös se, että tutkitut verkkoalustat ovat luonteeltaan erilaisia. 

Väkivalta voimakkaasti läsnä äärioikeistolaisissa kommenteissa

Äärioikeistolaisilla sivuilla esiintyi voimakasta toiseuttamista ja käsitystä, jonka mukaan kaikki ihmiset eivät ole samanarvoisia tai heillä ei ole samoja oikeuksia. Väkivallan mahdollisuus on myös keskusteluissa voimakkaasti läsnä. Suuressa osassa äärioikeistokeskustelua oletetaan selvästi, että yhteiskunnallisen tilanteen kehitys johtaa väistämättä jonkinlaiseen väkivaltaan.

Tutkimuksen mukaan väkivaltaisten keinojen käyttöön suhtaudutaan äärioikeistosivuilla vähintäänkin ymmärtävästi. Näin on varsinkin Ylilaudalla. Hommaforumilla väkivallan hehkuttamiseen ja siihen yllyttämiseen suhtaudutaan kuitenkin huomattavasti torjuvammin ja kommentteja poistetaan selvästi herkemmin.

Vastarintaliikkeen sivulla keskustelua väkivallasta oli vähemmän, vaikka PVL suhtautuu monenlaisen väkivallan käyttöön sallivasti.

Kritiikki väkivaltaa kohtaan liittyi siihen, että sitä pidettiin tehottomana tapana toimia. Väkivallan nähtiin heikentävän maahanmuuttovastaisuuden suosiota ja johtavan viranomaisten vastatoimiin.

Äärivasemmistolaisilla tai anarkistisilla verkkosivuilla tutkijat havaitsivat koulukuntaeroja väkivaltaan suhtautumisessa. Osa hyväksyy omaisuuden tuhoamisen, mutta torjuu ihmisten vahingoittamisen.

Yhden ryhmän muodostivat ne anarkistit, jotka hyväksyvät väkivallan myös ihmisiä vastaan. Väkivallan hyväksyminen liittyi ajatukseen, jonka mukaan valtaapitävät eivät tule luopumaan osastaan vapaaehtoisesti, jolloin se on otettava väkisin.

Jihadismiin liittyvää äärikeskustelua käydään suomen kielellä melko vähän. Ilmiöstä kiinnostuneet ja siihen kytkeytyneet hakevat tietoa ja osallistuvat verkkokeskusteluihin englanniksi tai kielellä, jolla aineistoa on saatavilla.

Tutkijat arvioivat, että mikäli suomalaiselle yleisölle räätälöityä jihadistista aineistoa esiintyy, se on määrällisesti vähäistä ja sijaitsee suljetuilla kanavilla, jonne vain erikseen mukaan otetuilla on pääsy.

Ääriliikkeistä uutisoidaan määrällisesti paljon

Tutkimuksen toinen osio keskittyi suomalaisen median tapaan uutisoida ääripuheesta ja -ideologioista. Tutkijoiden mielestä valtakunnallisilla medioilla on valtaa siihen, millaisen yhteiskunnallisen merkityksen ekstremistiset ajatukset saavat. Tutkimukseen oli valikoitu uutisia Helsingin Sanomista, Ilta-Sanomista, Iltalehdestä sekä Ylen verkkosivuilta vuosien 2019 ja 2020 aikana.

Ääriliikkeisiin liittyvä uutisointi on ollut tutkimuksen perusteella melko vilkasta, ja jokainen tutkittu media oli julkaissut keskimäärin noin viisi juttua viikossa ääriajatteluun tai -liikkeisiin liittyen. Määrällisesti eniten juttuja (yhteensä 786) tehtiin äärioikeistosta. Toiseksi eniten (592) kirjoitettiin jihadismista. Vasemmistoanarkismiin liittyviä artikkeleita mediat julkaisivat parissa vuodessa 59.

Tutkijat toteavat, että uutisointi oli volyymiltaan suurta mutta monesti reaktiivista ja ilmiöiden taustoittaminen unohtui esimerkiksi jihadismiuutisoinnissa. Näin ilmiöstä välittyvä kuva jää varsin pinnalliseksi.

ÄäriliikkeetÄärioikeistoÄärivasemmistoIslamPohjoismainen VastarintaliikeTerrorismiVihapuheKotimaa
Toimittajan kuva
Valtteri Kykkänen
MTV Uutiset

Valtteri Kykkänen työskentelee uutistoimittajana MTV Uutisten Kotimaa-toimituksessa. TV- ja digisisältöjen lisäksi hän tekee juttuja Asian ytimessä -ajankohtaisohjelmaan.

Kykkäseen voi olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkeihin liittyen. Hänen sähköpostiosoitteensa on valtteri.kykkanen@mtv.fi ja puhelinnumeronsa +358 40 6359015.

Lisää aiheesta:

"Saalistajien maailmanjärjestys" – Amnestyn pääsihteeri suomii Putinia, Trumpia ja NetanjahuaVäkivaltaa ja näkyvyyttä – tutkija: Äärioikeiston tavoite onnistui Tampereen vappumarssillaPoliisiylijohtaja kommentoi Tampereen pahoinpitelyä: Poliisi ei nähnyt, toimi hetiOrpo Ylelle naisen pahoinpitelystä äärioikeiston vappumarssissa: Erityisen raukkamaistaOrpon hallitus vaikeni lähes täysin pahoinpitelystä äärioikeiston vappumarssillaAsiantuntijalta hälyttävä viesti Suomen tilasta
Hyppää pääsisältöön
MTV Katsomo
mtv katsomo
TuoreimmatSääLiigaJääkiekon MM-kisatEuroviisut - Linda ja PeteAsian ytimessäRikosPörssisähkön hinta juuri nyt
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSääPörssisähkön hinta juuri nyt
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Asetukset

MTV Uutiset nyt:

  • 22:19Serie A
    Suurseura: Nyt sai riittää – joukkopotkut
  • 22:05Asian ytimessä
    Kalasataman palon nopea leviäminen yllätti asiantuntijat – "Kyllä leuka loksahti lattiaan"
  • 21:56Benjamin Netanjahu
    Netanjahu: Israel kiihdyttää hyökkäystään Libanonissa
  • 21:51Huittinen
    Huittisten suurpaloa ei ole saatu kuriin – puolustusvoimien helikopteri saapumassa
  • 21:49NHL
    Leijonat-hyökkääjän isoveli: NHL-sopimus tuli
  • 21:06Erna Husko
    Erna Husko palovideostaan: "Harkintakykyni petti täysin"
  • 21:00MM-jääkiekko
    Tuoretta tietoa: Leijonat saamassa NHL-miehen kehiin
  • 20:58Lentokoneet
    Matkustaja muisti karmean asian kesken lennon – kapteeni teki äkkipäätöksen
  • 20:51Drooniuhka Suomessa
    Pitääkö palkkaa maksaa drooniuhan vuoksi kotiin jääneille? Tiistaina tärkeä kokous
  • 20:12NHL
    Oliver Kapanen ulos – valmentaja: Oppii
  • 19:50MM-jääkiekko
    Taas jysähti: Norja ajoi Ruotsin tukalan ahtaalle – jättifiasko lähellä
  • 19:44Petteri Orpo
    Orpo drooniuhkaan varautumisesta: "Tämä menee nyt hyvää vauhtia eteenpäin"
  • 19:39Sää
    34,8 astetta! Britanniassa ennätyslämmintä
  • 19:34Ukrainan sota
    Venäjä pysähtyi Ukrainassa: Jarmo Lindberg ei silti nuolaise
  • MTV Uutiset Nyt -sivulle
2:02Yhteiskunnallista keskustelua siirtynyt sosiaalisen mediaan – tutkija huolestui