Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
2:07Ulkomailta Hongkongiin palaaville asetetaan karanteenirannekkeet – sijainnin jakava laite kiinnitetään henkilöön heti lentokentällä:"Meidän tulee varmistua siitä, että ihmiset pysyvät kotona"Katso video: Maaliskuussa Hongkongiin palaaville matkustajille asetettiin karanteenirannekkeet.
Julkaistu 24.08.2020 20:35
Toimittajan kuva
Katariina Kähkönen

katariina.kahkonen@mtv.fi

33-vuotias mies olisi alustavien tutkimusten perusteella sairastanut koronan kahdesti tämän vuoden aikana. Ensimmäisen tartunnan aikana miehellä oli oireita, mutta toisessa koronatapauksessa hän oli oireeton. Asiasta kertoo CNN.

Ensimmäisessä tapauksessa miehellä oli yskää, kipeä kurkku, kuumetta ja päänsärkyä kolmen päivän ajan. Testin perusteella hänellä oli koronavirus.

Toisessa tapauksessa mies oli palaamassa Hongkongiin matkaltaan Espanjaan, kun koronavirustesti osoittautui positiiviseksi.

Miestä hoidettiin uudestaan sairaalassa, mutta tällä kertaa hänellä ei ollut oireita.

Tutkimuksessa Hongkongin yliopiston tutkijat sekä muiden Hongkongin sairaaloiden työntekijät analysoivat potilaalta otettuja näytteitä. Näytteet olivat otettu 10 päivän jälkeen ensimmäisen tapauksen oireiden alusta ja päivä sen jälkeen, kun mies joutui toisen kerran sairaalaan.

Näytteiden perusteella mies olisi saanut koronaviruksen kaksi eri mutaatiota.

WHO toppuuttelee

Maailman terveysjärjestö WHO:n asiantuntija Maria Van Kerkhove toppuutteli ihmisiä vetämästä johtopäätöksiä tutkimuksesta.

Alustava tutkimustulos: Koronatartunnan voi saada kahdesti, ensimmäinen vahvistettu tapaus julki, näin mies oireili eri kerroilla – WHO ei halua ihmisten vetävän johtopäätöksiä

– On tärkeää, että laitamme tämän kontekstiin.

Hän myös piti täysin mahdollisena, että kyseessä ensimmäinen dokumentoitu tapaus, jossa henkilö on saanut koronaviruksen kahdesti.

Lue myös: Hongkongissa julistettiin maskipakko: äärimmilleen kiristetyt koronatoimet kieltävät nyt myös yli kahden hengen kokoontumiset

Lisää aiheesta:

Espanjalaisnuori on sairastanut koronan kolme kertaa – piti viimeisintä testitulosta huonona vitsinä: "Toinen tartunta oli pahin"Koronaan kuollut nainen kantoi kahta eri virusvarianttia – belgialaistutkija arvioi ilmiötäHollantilaisnainen kuoli saatuaan koronavirustartunnan uudestaan – uuden tutkimuksen mukaan oireet voivat olla voimakkaampia toisessa tartunnassaMaailmalla kaksi vahvistettua tuplatartuntaa: Argentiinalainen lääkäri sairastui koronaan neljän kuukauden välein – "Toisella kerralla tartunta oli ihan erilainen""Potilas 31" on varoittava esimerkki meille kaikille – yksi nainen altisti tuhannet koronavirukselle ja räjäytti Etelä-Korean tartuntatilastotJapanilaisella naisella todettiin koronavirus toisen kerran
HongkongKoronavirusWHOUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • 20.10.07:32
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone suistui mereen Hongkongissa

  • 7.10.13:26
    Lontoo

    Yksi iPhone johdatti ison rikollisliigan jäljille: Jopa 40 000 puhelinta päätyi Kiinaan

  • 24.9.15:47
    Hirmumyrskyt

    Supertaifuuni iski Hongkongiin – luksushotelli täyttyi vedestä

  • 23.9.17:55
    Myrskyt

    Hongkong varautuu lähihistoriansa pahimpiin kuuluvaan taifuuniin – Finnair perui yölennon kohteeseen

  • 12.8.13:50
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla kolaroinut Finnairin kone yhä korjaamatta – vaikutuksia ainakin kahteen pitkään lentoon