Arvostelijat epäilivät, että hallitus yrittäisi etsiä syntipukkeja suurelle kuolonuhrien lukumäärälle ja valtaville tuhoille.
Maanjäristysten runtelemassa Kaakkois-Turkissa on tähän mennessä määrätty kiinniotettavaksi 113 ihmistä rakennusten romahtamisen vuoksi.
Asiasta kertoi Turkin varapresidentti Fuat Oktay valtiollisen Anadolu-uutistoimiston mukaan.
Oktay kertoi myös, että katastrofialueella kymmeneen Turkin maakuntaan on perustettu erityisiä tutkintatoimistoja, jotka keskittyvät "maanjäristysrikoksiin". Kaikkiaan epäiltyjä on tähän mennessä yli 130, joista yksi on pidätetty.
Tutkinnat aloitetaan Oktayn mukaan rakennuksista, jotka ovat kärsineet suuria vahinkoja tai joissa ihmisiä on kuollut tai loukkaantunut.
Lauantaina Turkissa otettiin kiinni 12 ihmistä rakennusten romahtamisten vuoksi Gaziantepin ja Sanliurfan maakunnissa. Pidätettyjen joukossa oli myös rakennusurakoitsijoita.
TV:ssä näytettiin urakoitsijan kiinniotto lentokentällä
Perjantaina muun muassa NTV-uutiskanava kertoi, että Antakyan kaupungissa romahtaneen uudehkon luksusrakennuksen urakoitsija Mehmet Yasar Coskun oli otettu kiinni Istanbulin lentokentällä hänen yrittäessään lähteä Turkista. Hänen kiinniottonsa näytettiin televisiossa turvakameroiden tallentamana.
Vaikka monet pitivät rakennuttajien rankaisemista tärkeänä, arvostelijat epäilivät myös, että vaaleihin valmistautuva hallitus yrittäisi myös etsiä syntipukkeja suurelle kuolonuhrien lukumäärälle ja valtaville tuhoille. Heidän mielestään huomiota tulisi kiinnittää myös viranomaisten laiminlyönteihin ja väärinkäyttöihin.
– On olemassa vastuuketju. Ei voida ottaa kiinni vain yksi henkilö vastuuketjusta ja vapauttaa loput vastuusta, sanoi Turkin arkkitehtikamarin puheenjohtaja -lehdessä perjantaina.