Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuoreet kyselyt: Valtaosa amerikkalaisista hyväksyy vaalituloksen – republikaanien luottamus vaalijärjestelmään romahti, demokraateilla kävi päinvastoin

1:50Presidentti Trumpin kerrotaan harkitsevan luovuttamista – tviitit puhuvat muuta kieltä, katso!Presidentti Trumpin kerrotaan harkitsevan luovuttamista – tviitit puhuvat toista kieltä, katso!
Julkaistu 11.11.2020 05:46

MTV UUTISET-STT-AFP

Yhdysvalloissa luottamus vaaleihin näyttää myös jakautuneen puoluekannan mukaan. Demokraatteja kannattavien luottamus vaalijärjestelmään on noussut presidentinvaalien jälkeen, republikaanien taas laskenut, kertoo Politico-lehden tuore kysely.

Kyselyyn vastanneista republikaaneista 70 prosenttia ei usko vaalien olleet reilut ja vapaat, kun ennen vaaleja lukema oli 35 prosenttia. Demokraateilla lukemat olivat lähes päinvastaiset: vaalien rehellisyyteen uskoi 90 prosenttia, kun lukema oli 52 prosenttia ennen vaaleja.

Istuva presidentti Donald Trump ei ole myöntänyt häviötään ja on väittänyt vaaleissa tapahtuneen vilppiä. Riippumattomia todisteita laajasta vilpistä ei ole ilmennyt.

Uutistoimisto Reutersin kyselyn mukaan taas lähes 80 prosenttia yhdysvaltalaisista tunnustaa demokraattien Joe Bidenin voittaneen vaalit. Kyselyn mukaan myös yli puolet republikaaneista ajattelee näin.

Lue myös: Joe Biden puhui toimittajille kotikaupungissaan – pitää nolona, ettei Trump ole myöntänyt tappiotaan: "Mitenhän voisin sanoa tämän tahdikkaasti"

CNN: Pentagonin ovi käy kiivaasti – jo neljä korkeaa virkamiestä eronnut tai erotett

New York Times otti yhteyttä jokaisen osavaltion vaaliviranomaisiin: kukaan ei havainnut vaaleissa laajamittaista vilppiä

Biden voitti Trumpin viime viikolla järjestetyissä presidentinvaaleissa. Trump ei kuitenkaan ole hyväksynyt vaalitulosta, vaan hän on toistuvasti julistanut Twitterissä, että voitto on hänen.

Presidentti on väittänyt vaalien olleen vilpilliset ja vaatinut muun muassa äänien laskemista uudelleen. Lisäksi meneillään on useita oikeusjuttuja, joilla Trump toivoo saavansa tilanteen käännettyä edukseen. Trump on yhä jatkanut tviittailuaan aiheesta.

Biden sanoo, ettei Trumpin vastahakoisuus vaikuta hänen tiiminsä suunnitelmiin.

Lisää aiheesta:

Amerikkalaiset eivät halua nähdä Trumpin ja Bidenin uusintaottelua – mutta äänestäisivät heitä vaaleissa siltiRepublikaanisenaattorien puolesta kampanjoinut Trump väitti jälleen voittaneensa USA:n presidentinvaalit: "Jos olisin hävinnyt, olisin hyvä häviäjä"Medialähteet: Trump raivoissaan vaalivilpin kiistäneelle oikeusministerilleJoe Biden valitsi kansliapäällikkönsä Valkoisen taloon – Donald Trump tähyilee jo vuoden 2024 vaaleihinLähteet CNN:lle: Trumpin vävy Jared Kushner taivutellut uhmakasta Trumpia myöntämään tappionsaKysely: Vain puolet republikaaneista hyväksyisi Clintonin presidentikseen – moni uskoo tulosta peukaloiduksi
Yhdysvaltain vaalit 2020Joe BidenDonald TrumpUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos