Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuomarityöskentely puhututti: Matikainen ja Törmänen eri linjoilla

Petri Matikaisen mielestä tuomareiden ratkaisut olivat liian suuria lauantaina.
Petri Matikaisen mielestä tuomareiden ratkaisut olivat liian suuria lauantaina.Tomi Jokela/All Over Press
Julkaistu 26.03.2016 20:18

MTV SPORT-STT

HIFK kaatoi Pelicansin 2-1 jääkiekon SM-liigan puolivälierissä karaten ottelusarjassa 3-2-johtoon.

Isäntien kultakypärä Teemu Ramstedt iski päätöserässä ratkaisun ylivoimalla lahtelaisten illan kolmannen liikaa pelaajia jäällä -jäähyn aikana.

- Pistän sattuman piikkiin, että nyt niitä (väärä vaihto -jäähyjä) tuli yhdessä matsissa aika monta. Pitää olla tarkkana, että niitä ei tule seuraavassa pelissä, Joonas Raskin tolppakudista syötön osumaansa saanut Ramstedt aprikoi.

Ramstedtin osuma jäi yllättäen mittelön ainoaksi ylivoimamaaliksi. Tarkka tuomarilinja tuotti HIFK:llekin yhden ja vieraille kohtalokkaasti peräti kolme kaksiminuuttista vaihtovirheistä, joista kotijoukkue pystyi hyödyntämään vasta viimeisen 53 minuutilla.

- Ensimmäinen oli minun vika, kommunikointivirhe. Toinen oli tuomarin vika, se ei ollut väärä vaihto. Kolmas oli tahaton junnuvirhe, Pelicansin päävalmentaja Petri Matikainen ruoti virhesumaa.

- Kyllä pikkuisen pitäisi ymmärtää - siinä on se fine line. Liian isoja ratkaisuja ne ovat, Matikainen jatkoi harmitellen.

HIFK:n leirissä raitapaitojen rangaistusvihellyksiä ei moitittu tai edes kummasteltu.

- Ne olivat oikein. Siinä on selkeä linja, ei saa ottaa hyötyä (jäälle menosta). Valmentajia on ohjeistettu asiasta ennen pudotuspelejä, HIFK:n päävalmentaja Antti Törmänen kontrasi.

Lisää aiheesta:

Ässien ja Pelicansin pelissä eriskummallisia vaiheita – Tommi Niemelä: "Sillä hetkellä ei naurattanut"Olli Jokinen antoi napakkaa palautetta SM-liigan tuomaritoiminnasta – "Pelaajien on tosi vaikea ymmärtää, mitä saa tehdä"JYP-työmyyrän jäähyrikas ilta ei huolestuta päävalmentaja Virtasta – "Harvinainen sattuma"Pelicansin Bloodille mittava jäähypotti – "Meillä on hyvä meininki"Pelicans-luotsi ihmetteli jäähytuomioita: Miten peukaloisen kokoinen kaveri voi osua päähän?Pelicansin viivatykki odottaa selkäleikkausta – "Penkillä oltava valmiina"
PelicansHIFKLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pelicans
  • 22.11.18:36
    Liiga

    Rajua kolausta Lahdessa: Kaksi pelaajaa telottiin peräkkäisissä vaihdoissa

  • 22.11.18:01
    Liiga

    Pelicans hankki tehokkaan jenkkihyökkääjän

  • 20.11.21:49
    Liiga

    Tapparan supertähdeltä tyly ratkaisu – Rikard Grönborg tuomitsi kapteeninsa telomisen

  • 20.11.19:55
    Liiga

    Raimo Helminen raivosi tuomareille – SaiPa-tähti vaarallisen taklauksen kohteena

  • 20.11.19:07
    Liiga

    Pelicansin rujo putki poikki