Kevättulvat ovat torstaina ja perjantaina huipussaan Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla, kertoo Suomen ympäristökeskuksen ja Ilmatieteen laitoksen yhteinen Tulvakeskus.
Jokien vedenpinnat ovat nousseet tulvakorkeuksiin lämpimän sään aiheuttaman lumen sulamisen ja vesisateiden vuoksi.
Tulvakeskuksen mukaan vesi nousee monin paikoin selvästi keskimääräistä kevättulvaa korkeammalle.
Kyrönjoen Nikkolassa vesi nousi tiistain ja keskiviikon välisenä yönä yli tulvarajan.
Myös Lapuanjoella vesi on noussut voimakkaasti Poutun padolla.
Kyrönjoen vesistössä Kauhajoella asuinrakennusten kastuminen on mahdollista, ja Seinäjoen alapuolella liikkeellä olevat jäät saattavat aiheuttaa ongelmia Kyrönjoen alaosalla torstain aikana.
Närpiönjoella ja Lapuanjoella vesi voi tulvia laajemmin pelloille ja katkaista paikallisteitä, Tulvakeskus kertoo.
Lue myös: Jääpato aiheutti tulvan – vesi valtasi vanhan ruumishuoneen Alavieskassa
Järvien pinnat monin paikoin korkealla
Säätilan nopea lämpeneminen kuluneella viikolla on saanut lumen sulamisen kunnolla liikkeelle myös Pohjois-Satakunnassa Karvianjoen vesistöalueella, ely-keskukset kertovat. Karvianjoella odotetaan lähipäivien aikana selvästi vuotuista tulvahuippua isompia virtaamia ja järvien vedenkorkeuksia.