Tulisiko lapsilisien maksaminen lopettaa? Kerro mielipiteesi!
Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Saul Schubak on herättänyt huomiota mielipiteillään. Schubakin mukaan lapsilisät tulisi poistaa, sillä ne tukevat "huonomman aineksen" lisääntymistä. Kerro mielipiteesi asiasta!
Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Saul Schubak on herättänyt huomiota Facebook-kommentillaan.
– Lapsilisät pitäisi ehdottomasti poistaa. On järjenvastaista, että tuemme heikomman aineksen lisääntymistä ja sitten ihmettelemme, miksi täällä on huumeriippuvaisina syntyviä lapsia ja huostaanottoja alkoholistivanhemmilta, Schubak kommentoi Facebookissa perjantaina.
Huomenta Suomen haastattelussa Schubak pyysi anteeksi harkitsemattomia sanavalintojaan, mutta totesi, että hänen mielestään alkoholistien ja huumeidenkäyttäjien ei pitäisi saada lapsia, sillä he eivät ole valmiita huolehtimaan jälkikasvustaan.
Tuet motivoivat vanhemmuuteen sopimattomia?
Radio Novan Enbuskel&Linnanahde Crew -ohjelmassa Schubak kertoo, että hän tietää useita tapauksia, joissa lapsia on tehty vain etujen vuoksi.
– Kyllä. Kaikki tuet motivoivat (lasten tekemiseen), Scubak kommentoi kun häneltä kysytään, motivoivatko lapsilisät vanhemmuuteen sopimattomia.
Oletko samaa mieltä Schubakin kanssa – pitäisikö lapsilisät poistaa? Vastaa äänestykseen ja jätä kommentti äänestyksen jälkeen Kirjoita perustelu -linkin kautta.
(MTV3)
Uusimmat
-
07:29
Emil Ruusuvuori kärsi kirvelevän tappion – tärkeä huipputurnaus jo aivan oven takana
-
07:15
Henri Alénin vinkki sai tomaattimurskan loppumaan kaupoista – oletko jo testannut suosittua arkiruokaa?
-
07:01
Mikael Granlundilla höystetty Leijonien ykköskenttä hurmaa – asiantuntijat ihailivat Sakari Mannisen temppua: "Silmät selässä"
-
06:50
USA:n valmentaja paljasti: tuomarit pyysivät Leijonat-ottelussa tapahtunutta anteeksi
-
06:47
Pohjois-Korea kertoo kuudesta uudesta kuolemasta – kuumeessa olleiden kuolleiden lukumäärä 56
-
06:32
Suomessa kehitettiin polttoaine, jonka litrahinta olisi vain 0,56 euroa – "Merkittävä asia"
-
06:29
PKK-puolue on Turkin musta piste, joka saa maan syyttämään terrorismin tukemisesta Suomeakin: "Jo PKK:n lippujen näkyminen nähdään rikkeenä"
-
06:25
Olli Jokinen haukkui USA:n sikailijan – ja pahin tapahtui vasta ulosajon jälkeen: "Tämä minua häiritsee ehkä eniten"
-
06:24
Kevään ylioppilaskirjoitusten tulokset julki tänään
-
06:18
Britannia: Suomi ja Ruotsi pitäisi hyväksyä Natoon mahdollisimman nopeasti
-
06:12
12-vuotiasta epäillään 5-vuotiaan siskonsa murhan yrityksestä – teosta järkyttynyt lapsiasiavaltuutettu kertoo, kuinka yleistä sisarusten välinen lievempi väkivalta on
-
06:11
Lähes 1,8 miljoonalla tänään viimeinen päivä täydentää esitäytettyä veroilmoitusta
-
06:00
Eduskunta äänestänee tänään Suomen hakemisesta Natoon – eilinen keskustelu venyi liki puoli yhteen yöllä
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat tiistaina 17.5.: Yllätysvalmis haastaja kohtaa Kari Jalosen Tshekin – Leijonilla välipäivä
-
05:58
Katastrofaalisen tuhoisa joenylitys katkoi venäläisten sotabloggaajien kärsivällisyyden: "Ei tyhmyyttä, vaan sabotaasia – sotilasnero vastaamaan teoistaan"
-
05:58
Leijonien rähinäottelu päättyi USA-tähden pahaenteisiin sanoihin – tuomarikamerassa hämmästyttäviä yksityiskohtia
-
05:54
Presidentti Niinistö valtiovierailulle Ruotsiin keskellä historiallisia Nato-päätöksiä
-
05:37
Niko Ranta-aho jälleen uudessa oikeudenkäynnissä, syytetään uhkaamisesta – MTV Uutiset paikalla
-
05:31
Ukrainan apulaispuolustusministeri: Yli 260 sotilasta evakuoitu Azovstalista – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
02:00
THL:n kysely: Osassa sairaaloista mitattiin hellesäillä jopa yli 30 asteen sisälämpötiloja – osin syynä varautumisen puute
-
Lataa lisää