Tshekin MM-joukkueen kovanaama Radko Gudas oli maailmanmestaruuden ratkettua kaikkensa antanut mies. Koppijuhlista rajuotteinen pakki ei uskaltanut luvata omalta osaltaan rajuja, mutta maanantaille odotukset ovat tapissa.
LUE MYÖS: Tshekille MM-kultaa kotiyleisön edessä! NHL-tähtivahvistus ratkaisi jännitysnäytelmän
Tshekki voitti MM-finaalissa Sveitsin 2–0 ja palasi kultakantaan 14 vuoden tauon jälkeen.
Anaheimin NHL-puolustaja Radko Gudas pelasi uransa neljännet MM-kisat. Mitali on hänelle ensimmäinen Tshekin paidassa.
Gudas, 33, on toisen polven kiekkoilija. Hänen isänsä, SM-liigasta JYPin paidastakin tuttu Leo Gudas edusti Tsekkoslovakiaa ja Tshekkiä arvokisoissa useaan otteeseen. Isä-Gudas voitti urallaan neljä MM-pronssia ja yhden olympiapronssin.
– Isäni lopettaa vihdoinkin aiheesta vitsailun. Minulla on nyt parempi mitali kuin hänellä. Tämä on jokaisen tshekkiläisen unelma lapsena. Tätä ei voi sanoin kuvailla, Gudas tunnelmoi.



