Britannian brexit-puolueen johtaja Nigel Farage nousi lavalle suitsuttamaan Trumpia ylenpalttisesti presidentin vaalikampanjatilaisuudessa Arizonassa.
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kutsui kampanjatilaisuudessaan Britannian EU-eroa ajaneen Nigel Faragen lavalle ja suitsutti hänen olevan "Euroopan kuningas".
Farage oli osallistunut Yhdysvalloissa Arizonan osavaltiossa Goodyearin kaupungissa järjestettyyn tilaisuuteen republikaanipoliitikoista koostuneen ryhmän kanssa.
Trump väitti brexitin puolesta vuosikymmeniä kampanjoineen Faragen olevan yksi Euroopan vaikutusvaltaisimpia miehiä. Trump myös vitsaili muun muassa, ettei brexit-puolueen nokkamies olisi kiistanalainen hahmo.
Farage otti kommentin jälkeen mikrofonin haltuunsa ja arvioi, ettei hän vedä presidentin arvion osalta vertoja Trumpille itselleen.
Trump silminnähden vaikuttunut Faragen suitsutuksesta
Brittipoliitikko kertoi vierailleensa Yhdysvalloissa neljä vuotta sitten. Hän kertoi levittäneensä Atlantin toisella puolen brexit-sanomaa, jonka mukaan vakiintuneet auktoriteetit voi kukistaa. Farage arvioi Trumpin tehneen samoin.
– Sen Donald Trump teki: hän selätti mielipidetutkijat, selätti median ja selätti kaikki ennusteet, ja mikä pahinta, he eivät ole ikinä antaneet hänelle anteeksi sen vuoksi, Farage suitsutti Trumpia brittilehti Independentin mukaan.
– Tämä on kaikkein lannistumattomin ja rohkein henkilö, jonka olen elämäni aikana tavannut, Farage jatkoi lehden mukaan.
Independent kertoo Trumpinkin olleen silminnähden vaikuttunut Faragen osoittamasta ylenpalttisesta tuesta.
