Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trienna-pöytä

Julkaistu 02.04.2008 18:44(Päivitetty 02.04.2008 19:21)

Palkittu, pieni ja näpsäkkä Trienna syntyi vuonna 1954. Kuvan pöytä on vastikään valmistettu, mutta suunnittelu on yli 50 vuoden takaa. Ilmari Tapiovaaran Askolle suunnittelemaa pöytää ei aikoinaan tehty muutamaa koekappaletta enempää. Mutta nyt se on otettu ensimmäistä kertaa tuotantoon.


Trienna ei lipunut markkinoille huomaamattomasti ja vaivihkaa. Tyyligurujen kuulu aviisi, Wallpaper huomasi ajankohtaisen tuotteen ja palkitsi sen parhaana uudelleen tuotantoon otettuna pöytänä vuonna 2007. Nyt Ruususen unesta herättyään, se elää kukoistustaan useissa väreissä. Väreihin kuuluu lämmin pähkinäviilu, koivuviilu petsattuna, musta, valkoiseksi lakattu ja hunajaiseksi petsattu versio. Tilauksesta voi saada myös muitakin värejä.

Trienna on hauskasti yhtä aikaa veistoksellinen ja kevyt. Siitä voi rakentaa suuria kennomaisia ryhmiä ja sitä on helppo siirrellä. Triennasta tulee mieleen huivi, joka on putoamassa maahan. Mielenkiintoista on myös kuuden kulman ja kolmen osan jako, joka on toki symmetrinen, mutta katseen kulmasta riippuen muoto mukavasti muuttuu. Sitä paitsi on hauskaa, että Trienna seisoo varpaillaan kuin ballerina!

Tiedustelut: Aero Design Furniture,Yrjönkatu 8, Helsinki, www.ilmaritapiovaara.fi

Teksti: Hanna Sumari

(T.i.l.a. 2.4.2008)

Lisää aiheesta:

Nyt iski fetakriisiTyöttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiinejaTätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"ViikkohoroskooppiKiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistettaEi ole lahjomista: Kokenut koiratutkija korjaa harhaluulon koirien kouluttamisesta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:14
    Ruoka

    Nyt iski fetakriisi

  • 08:15
    Asian ytimessä.doc

    Työttömyys voi tutkimusten mukaan sairastuttaa – työtön Juho-Pekka kaipaa ihmiskontakteja ja rutiineja

  • 06:51
    Hedelmät

    Tätä hedelmää Hanna Partanen suosittelee välipalaksi: "Tosi kuitupitoinen"

  • 00:00
    Horoskooppi

    Viikkohoroskooppi

  • Eilen19:01
    Vitamiinit

    Kiinnitä huomiota yhteen oleelliseen seikkaan ostaessasi vitamiinivalmistetta