Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tour de Skitä johtavalta Johannes Hösflot Kläbolta suoraa puhetta – yksi asia voi päättää kiertueen: "Keskeytän välittömästi"

22:29Keskiviikko 29.12. klo 19:23Tulosruutu: Upeita suomalaistunnelmia Tour de Skillä – Kerttu ja Iivo Niskanen hiihtivät voittoon samana päivänä.
Julkaistu 30.12.2021 09:36
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Johannes Hösflot Kläbo lykki neljänneksi keskiviikon 15 kilometrin perinteisen kilpailussa Sveitsin Lenzerheidessa. Tour de Skin kokonaiskilpailua johtava norjalaistähti ei kuitenkaan ole varma kiertueen jatkostaan.

Tiistaina sprintin voittanut Kläbo hävisi keskiviikkona kisan voittaneelle Iivo Niskaselle 34 sekuntia, mutta jatkaa Tour de Skin kokonaisjohdossa 14 sekuntia ennen maanmiestään Pål Goldbergia. Niskanen on kolmentena 37 sekuntia Kläboa perässä.

LUE MYÖS: Norjalaistähti taklattiin lumeen kesken kisan – tilitti katkerana: "Olympiapaikka karkasi siinä"

Mainiosta alusta huolimatta Kläbo sanoo norjalaisen VG:n haastattelussa, ettei välttämättä hiihdä kiertuetta maaliin saakka.  

– En ole uhrannut kokonaiskisalle juurikaan ajatuksia. Hiihdän kilpailun kerrallaan ja katson, kuinka pitkälle jatkan. Tärkeintä juuri nyt on se, että olen saanut alle kaksi hyvää kilpailua ja huomenna (torstaina) on välipäivä, Kläbo sanoi VG:lle kisan jälkeen.

LUE MYÖS: Iivo Niskanen hermostui nähtyään, miten Kertulle kävi: "Uskomaton päivä"

Tour de Ski jatkuu perjantaina Saksan Oberstdorfissa, missä miehet hiihtävät 15 kilometrin vapaan hiihtotavan yhteislähtökilpailu. Lauantaina Oberstdorfissa hiihdetään perinteisen sprintti. 

Oberstdorfin kilpailu lienevät Kläbon mieleen.

– Ensisijainen suunnitelma on hiihtää koko kiertue. Se riippuu täysin siitä, miltä kropassani tuntuu. Jos minusta tuntuu siltä, että tämä vaikuttaa negatiivisesti helmikuuhun, keskeytän välittömästi.

Pekingin olympialaiset alkavat 4. helmikuuta.

Tourin suorituksiinsa Kläbo on ollut tyytyväinen. Etenkin väliaikalähtönä hiihdetyn keskiviikon kisan kyyti miellytti.

– Tuntuu, että olen kehittynyt normaalimatkoilla ja olen aivan kärjen kyydissä, Kläbo sanoi.

– Olen tehnyt paljon työtä sen eteen, ja kehitystä on tullut tasaisesti. Otan pieniä askeleita kerrallaan. Toivottavasti työ kantaa hedelmää.

MaastohiihtoHiihtolajitUrheilu
Toimittajan kuva
Juhana Nyman
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Jasmi Joensuu näytti hauista – Norjassa puhistaan tasa-arvosta: "Hölynpölyä"Jari Isometsä nosti Johanna Matintalon voitosta yhden olympianäkymän ylitse muiden: "Ei kauhean kaukana keulasta olla"Therese Johaug: PaluuMinja Korhonen hurjassa putkessa – voitto lipesi ladulla norjalaiselleNorja täydensi olympiajoukkuettaan – huippuvireinen hiihtotähti ei mahtunut vieläkään mukaan: "Olen hämmästynyt"Krista Pärmäkoski syöksyi syvälle – Isometsältä raakaa tekstiä: "Mitään muuta selitystä ei ole"

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 17:53
    Milano-Cortina 2026

    Nimet tiskiin – tässä Suomen hiihtonaiset olympia-avaukseen

  • Eilen16:02
    Milano-Cortina 2026

    Joni Mäki kaipaa itseltään rohkeutta Milanon olympialaisissa

  • Eilen13:09
    Milano-Cortina 2026

    Ruotsin hiihtomaajoukkue sai väistyä luksushotellista: "Potkivat meidät ulos"

  • ti09:35
    Milano-Cortina 2026

    Krista Pärmäkoski osana olympialaisten erityisjärjestelyä

  • ma15:08
    Milano-Cortina 2026

    Tässä ovat Suomen lipunkantajat Milanon olympialaisissa