Tony Halme tilittää huume- ja asesotkuistaan – katso video!

Tony Halme. (Kuva: MTV Oy)
Tony Halme. (Kuva: MTV Oy)MTV Oy
Julkaistu 14.10.2009 16:57(Päivitetty 14.10.2009 17:07)

Ex-kansanedustaja Tony Halme, 46, kertoo Viihdeuutisille, miksi hän käytti huumeita.

Tony Halme kärysi ratista sunnuntai-iltana, kun hän oli ajamassa moottoritietä Tampereelta Helsinkiin. Hänet pysäytettiin Valkeakoskella. Ex-kansanedustajaa epäillään rattijuopumuksesta, huumausainerikoksesta sekä ampuma-aserikoksesta.

Viihdeuutisille Halme vakuuttaa aineiden käytön olevan hallussa ja katuvansa tapahtunutta. Hän kuitenkin kokee olevansa ajojahdin uhri ja epäileekin, että joku käräytti hänet poliiseille.

– Tekevälle sattuu. Vietin iltaa Tampereella kavereiden kanssa ja otin viinaa ja kokaiinia pari viivaa. Pitää kokeilla, mitä pitää kieltää, että tietää kuinka pahaa se on. Jos et kokeile, et tiedä asiasta yhtään mitään, Halme sanoo.

Halmeen Helsingin Herttoniemessä sijaitsevaan asuntoon tehtiin kotietsintä, jossa löytyi rauhoittavia lääkkeitä sekä laiton yhdeksänmillinen Luger-pistooli.

– Se on kaikkien oma asia, mitä omassa kodissaan.

Laitonta asetta ex-nyrkkeilijä kommentoi seuraavasti:

– Koska mun henkeä on uhattua ja laillista en saa.

Halme kertoo Viihdeuutisille kokeilleensa huumeita ensimmäisen kerran luodessaan uraa painijana Yhdysvalloissa.

– Viinasta tulee rähinä, mutta huumeet laskee sut alas. Musta tulee rauhallinen kaveri, sen takia ole tapellutkaan moneen vuoteen, koska aina on ollut aineita pelissä, Halme toteaa.

Lue myös: Lehti: Tony Halmeen kotona huumekätkö

Tony Halme taas otsikoissa - muistatko vielä nämä sekoilut

Lehti: Tony Halme kärysi huumeista ja laittomasta aseesta

MTV3:n Viihdeuutiset nyt myös Twitterissä, tutustu.

Katso Tony Halmeen videohaastattelu

Sumo video id

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Tony Halme