Toistuuko F1:n viime kauden isoin kohu myös nyt? Johtoportaasta tiukka jyrähdys
F1:n viime kauden isoin kohu ja puheenaihe liittyi niin sanottuun pinkkiin Mercedekseen. F1:n toimitusjohtajan Stefano Domenicalin mukaan samainen vääntöaihe ei nouse enää pinnalle.
Koko asian juuret johtivat siihen, miten Racing Point -talli kopioi Mercedeksen edelliskauden mestaruusauton rungon itselleen.
Aihe herätti kovasti närää jo talvitesteissä. Kesällä Renault teki useita protesteja Racing Pointin ratkaisuista.
Valitukset koskivat Racing Pointin jarrujen jäähdytysjärjestelmää, jonka talli oli kopioinut Mercedekseltä. FIA tuomitsi järjestelmän laittomaksi, minkä myötä Racing Point tuomittiin pistemenetyksiin ja isoihin sakkoihin.
Racing Pointin autoa nimitettiin, sen värityksen perusteella, pinkiksi Mercedekseksi.
Ensi kaudella Racing Point ei kanna enää nimeä Racing Point, kun se muuttuu Aston Martiniksi. Samalla talli luopuu pinkistä värityksestä, vaihtaen tummanvihreään ilmentymään.
Toistuuko kohu muodossa ”vihreä Mercedes”?
– Ei. Tämä ongelma ei toistu, F1:n tuore toimitusjohtaja Stefano Domenicali jyrähti tiukkasanaisesti Corriere della Seralle.
Domenicali ei anna liikaa painoarvoa viime kauden kohuratkaisulle, vaikka Racing Point nostikin ”kopioautollaan” selvästi päätään aiempaan nähden. Tallin kuljettajista Sergio Perez juhli voittoa Sakhirin GP:ssä.
– Tuollaiset kiistanalaiset asiat ovat osa F1:n historiaa. Olen varma, että erimielisyydet ja epäilyt on jätetty taka-alalle. Kaikki harmaat alueet on selvitetty, Domenicali vakuuttelee.
Uusimmat
-
13:56
"Ehkä meidän täytyy lähettää Johaug miesten sarjaan" – MM-hopeanainen täräytti
-
13:55
Vaihtuuko ikonisen automallin nimi? Alkuperäiskansan edustaja: ”Nimemme lätkäiseminen auton kylkeen ei ole kunnioittavaa”
-
13:49
Uusi-Kaledonia oli pitkään yksi maailman viimeisistä koronattomista paikoista – nyt kaukaisille saarille täyssulku
-
13:35
MTV seuraa koronan etenemistä: Epidemian kiihtyminen jatkuu – rokotteen on saanut Suomessa 480 000 ihmistä
-
13:28
Tunteet kuumenivat – Jelena Välbe pillastui Therese Johaugiin liittyen
-
13:19
Lotta Kemppinen erävoitolla välieriin EM-hallissa – "Juoksu tuntui helpolta"
-
13:13
Kiina puolusteli kiisteltyä Hongkongin veto-oikeutta – puolustusministeri tyrmää kritiikin
-
13:02
Perunaviljelijä maajussi-Matti, 50, haaveilee perheen perustamisesta: "Haen tulevalle isännälle äitiä"
-
12:59
Onko tämä maailman nopein tapa sitoa kengännauhat? MTV testasi teinitytön salamannopean tekniikan
-
12:54
Marinin hallituksen palkkausmenot kasvaneet rajusti – 83 prosentin nousu Sipilän aikaan verrattuna
-
12:45
Paavi tuomitsi ääriliikkeiden terrorin puheessaan Irakissa: "Me uskovaiset emme voi pysyä hiljaa, kun terrorismi käyttää uskontoa hyväksi"
-
12:20
THL: Suomessa on todettu 511 uutta koronavirustartuntaa – Ahvenanmaan ilmaantuvuusluku lähes 450
-
12:07
Ainakin pari sataa rokotettua suomalaista on sairastunut koronaan – tämä rokotteiden antamasta suojasta nyt tiedetään
-
12:02
1, 2 vai 12 – kuinka monta eri sävyistä raitaa näet? Testaa, erottavatko silmäsi värin eri sävyt
-
Nyt voit ilmoittautua kohtaamaan elämäsi rakkauden – kirjoita maajussille! Mainos
-
12:00
Tässä ovat uudet Maajussille morsian -tähdet!
-
11:47
Suomessa loistaneelle hyökkääjätähdelle rajua piiskaa uudessa seurassa – päävalmentaja syyttää itsekkyydestä: "Hän pelaa jalkapalloa kuin koulun pihalla"
-
11:27
Näin Paavin vaarallisin matkaosuus Iranissa sujuu: Rukoili Mosulissa ja vetosi Lähi-idän kristittyihin, jotta nämä eivät pakenisi kotimaistaan
-
11:03
Avioero ja 90-luvun lama eivät estäneet taikuri Simo Aallon haaveita – elättänyt itsensä taikuudella jo yli 30 vuotta: ”Jouduin maksamaan farmariautonkin kolminkertaisesti”
-
11:02
"Historian suurin" autoilijoiden mielenosoitus vaatii loppua kustannusten nousulle – Facebook-ryhmästä tuli yli 200 000 suomalaisen kansanliike: "Viesti hallitukselle on aika selvä"
-
Lataa lisää