Heikki Timonen johtaa enduromoottoripyörien Päijänteen ympäriajoa, kun kymmenen kilpailun 27 erikoiskokeesta on ajettu. Salpausselän Moottorikerhoa edustava KTM-kuljettaja on kuronut eroa kilpailussa toisena olevaan seurakaveriinsa Mikko Tonttiin 51 sekuntia.
Kolmantena kilpailussa on Turun Moottorikerhon Jani Laaksonen 2.05 minuuttia kärjelle jääneenä. Myös Tontti ja Laaksonen kisaavat KTM:llä, kuten neljäntenä vajaan 2.30 minuutin päässä kärjestä ajava Jämsän Petteri Silvan.
Kilpailussa nähtiin dramatiikkaa jo lauantaina aamun ensimmäisellä erikoiskokeella, kun siinä vaiheessa kilpailua johtanut Sipoon Moottorikerhon Marko Laaksonen kaatui ennen EK:n lähtöä ja keskeytti myöhemmin polvivamman takia.
- Olin siirtymässä starttiin, kun pyörä lähti kävelyvauhdista alta. Vasen jalka jäi pyörän alle puristuksiin, ja polvesta kuului paha rusahdus. Ajoin kahdeksannen EK:n läpi, mutta kipu oli sen verran kova, etten pystynyt jatkamaan kilpailua, Laaksonen kertaili tapahtunutta.
Lauantaina ajetaan kaikkiaan 14 erikoiskoetta yhteismitaltaan 125,5 kilometriä.
Enduromoottoripyöräilyn 71. Päijänteen ympäriajo, tilanne 11/27 erikoiskokeen jälkeen lauantaina:
1) Heikki Timonen SsMK, KTM 2.11.03
2) Mikko Tontti SsMK, KTM + 1.05
3) Jani Laaksonen TuMK, KTM + 2.21
4) Petteri Silvan J-SMK, KTM + 2.48
5) Janne Suominen J-SMK, KTM + 4.04
6) Veli Halttunen J-SMK, Kawasaki + 4.57
7) Sami Laaksonen TuMK, Yamaha + 7.16
8) Janne Varis K-SMK, Kawasaki + 7.18