Timo T.A. kannattaa naisten kansalaispalvelusta: Perheenperustaminen ei saa olla este

Timo T.A. Mikkonen huhtikuussa 2008. (Kuva:Marja Airio/Lehtikuva
Timo T.A. Mikkonen huhtikuussa 2008. (Kuva:Marja Airio/Lehtikuva
Julkaistu 17.02.2010 20:23(Päivitetty 13.06.2011 14:52)

Mediapersoona, reservin majuri Timo T.A. Mikkonen puoltaa SDP:n esitystä naisten velvoittamista kansalaispalveluun.

– Meillä on yleinen ja yhtäläinen äänioikeus. Oikeuksien lisäksi meiltä voi myös vaatia tasapuolisesti velvollisuuksia. Puoli vuotta tai vuosi yleishyödyllisessä palveluksessa on pieni vaiva nuorelle, mutta sillä on suuri merkitys yhteiskunnalle jatkossa, Mikkonen perustelee.

Hänen mielestään esimerkiksi perheen perustaminen ei saisi tarjota nuorille naisille veruketta välttyä palveluvelvollisuudesta.

– Kysymys on ajoituksesta. Kun palvelusvelvollisuutensa hoitaa heti koulun jälkeen, perheen perustaminen ei ole, eikä saa olla syy eikä este. Lykkäyskäytäntökin pitää uusia siten, että palvelus on suoritettava viimeistään 24 ikävuoteen mennessä, Mikkonen ohjeistaa.

Ihanteellinen ikä asevelvollisuuden suorittamiseen on hänen mielestään 19–20 vuotta.

– Nuoruushan on kaikenlaisten turhien tukijärjestelmien vuoksi venynyt jo yli kolmenkymmenen ikävuoden. Valitettavasti sekä miesten että naisten keskuudessa ovat samalla laskeneet sekä henkinen että fyysinen suorituskyky, ja uusavuttomuus on lisääntynyt. Käytännön eloonjäämistaidot ovat monella hukassa, hän harmittelee.

(MTV3–HANNE KAUTTO)

Tuoreimmat aiheesta

Timo T.A. Mikkonen