Alajärveläisen Timo Kangastien festariviikonloppu päättyi karmealla tavalla. Tuntemattoman miehen käsittämätön törttöily tuotti Kangastielle pahat palovammat.
32-vuotias Kangastie nautiskeli lauantaina savusaunasta Himoksen Iskelmä-festivaaleilla.
– Siinä istuskeltiin alalauteella ja juteltiin. Yhtäkkiä saunaan tuli mieshenkilö, joka oli pukeutunut bikineihin, Kangastie kertoo.
Ilmeisesti vitsikkäällä päällä ollut mies käveli ylälauteelle ja kaatoi täysin yllättäen ämpärillisen vettä tulikuumalle kiukaalle.
– Kiukaan luukku kirjaimellisesti räjähti alta ja lensi pois. Kuuma höyry tuli suoraan jaloilleni, kun olin kiukaan luukun vieressä.
Kangastie säntäsi heti pihalle, mutta sai samalla kasvoihinsa kuumaa höyryä. Ensimmäisen ja toisen asteen palovammoja tuli kauttaaltaan koko kehoon.
"Vaikea sanoa, mistä on ollut kyse"
Saunasta poistumisen jälkeen Kangastie ohjattiin aluksi rantaan veteen ja tämän jälkeen suihkuun siihen asti, että ambulanssi tuli ja vei miehen sairaalaan.
Muut saunassa olleet olivat hieman Kangastien takana eivätkä saaneet yhtä pahoja vammoja.
– Vaikeaa sanoa, mistä on ollut kyse. Varmaan veden heittäminen on ollut humalaisen typerä päähänpisto. Hän on ajatellut, että heittää kunnolla löylyä. Aika typerästi teki, Kangastie miettii.

