Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Tilastokeskus: Hintahuippu takanapäin – raakaöljyn hinta painui alle 90 dollarin ensi kertaa tammikuun jälkeen

Tomi Natri/All Over Press
Julkaistu 08.09.2022 09:20

MTV UUTISET – STT

Raakaöljyn hinta on pudonnut alle 90 dollariin tynnyriltä ensimmäisen kerran sitten tammikuun lopun. Pohjanmeren Brent-viitelaadun hinta on painunut aamulla vajaaseen 89 dollariin ja Yhdysvaltain viitelaadun West Texas Intermediaten noin 82,50 dollariin.

Markkinakommenttien mukaan taantumapelot Euroopassa ja Pohjois-Amerikassa painavat raakaöljyn hintaa alaspäin.

Myös polttoaineiden kuluttajahinnat ovat pudonneet selvästi kesän huipuistaan, vaikka euron heikkeneminen syö osan dollarihintojen laskun tuomasta hyödystä.

Polttoaine.net-sivuston mukaan 95E10-bensiinin keskihinta on 2,10 euroa. Dieselin hinta on kohonnut poikkeuksellisesti bensan hintaa ylemmäksi, sillä diesellitra maksaa nyt keskimäärin 2,17 euroa. Bensan hinta alittaa kahden euron rajan kaikilla 20 halvimmalla huoltoasemalla. 

Tilastokeskus kertoo puolestaan, että liikennepolttonesteet näyttävät saavuttaneen hintahuippunsa kesällä. Bensiinin hinta oli kesäkuussa 57 prosenttia ja diesel 64 prosenttia kalliimpaa kuin vuosi sitten.

Ainoastaan jyrsinturpeen hinta on pudonnut

Tilastokeskuksen mukaan myös sähkön hinta oli jo kesällä tuntuvasti vuoden takaista korkeampi. Tyypillisen kerrostaloasukkaan sähkön kokonaishinta oli kesäkuussa keskimäärin 15 prosenttia ja omakotitalossa asuvan sähkölämmittäjän 12 prosenttia korkeampi kuin vuosi sitten.

Viimeksi kuluneen kuukauden aikana sähkön hinta on jatkanut nousuaan.

Maakaasun veroton hinta oli kesäkuussa noin kolminkertainen vuoden takaiseen verrattuna.

Ainoastaan jyrsinturpeen hinta laski, sillä toisen vuosineljänneksen verollinen hinta putosi neljä prosenttia vuoden takaisesta.

Energian hintoja nostaa Venäjän hyökkäys Ukrainaan.

Lisää aiheesta:

Auton tankkaus yhä kalliimpaa – yhdellä asemalla hinta on jo lähellä kahta euroa litraltaRaakaöljyn hinta rajussa nousussa – bensan kuluttajahinta kohonnut silti vain pari senttiäBensiini on nyt huippuedullista – hinta edellisen kerran nykyisellä tasolla keväällä 2009Bensan hinta on laskenut roimasti – etätöiden lisääntyminen on vähentänyt ajelua ja polttoaineen kysyntääPääsiäisen bensalaskusta uhkaa tulla tuhti –  keskihinta noussut pari senttiä alkuviikosta: "Perinteisesti keväällä hinta lähtee nousuun" Bensan hinta laskenut lähes 10 senttiä joulukuusta
PolttoaineLiikenneÖljySähköTalous

Tuoreimmat aiheesta

Polttoaine
  • 13.12.10:08
    Iran

    Iran valtasi tankkerin Omaninlahdella

  • 4.12.20:17
    Teboil

    Yhdysvallat lykkäsi jälleen Teboilia koskevien pakotteiden voimaantuloa

  • 23.11.17:07
    Ilmastonmuutos

    Brasilian ilmastokokouksessa otettiin vain pieniä edistysaskelia – "Yhdysvaltoja oli ikävä"

  • 22.11.22:20
    Ilmastonmuutos

    Ilmastokokous venyi taas yliajalle – lopputulos pettymys EU:lle ja ympäristöjärjestöille

  • 13.11.07:45
    Lentokoneet

    Vedystä ja hiilidioksidista syntyy lentopolttoainetta – suomalaisyritys pisimmällä