Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tilapäistä suojelua ukrainalaisille jatketaan vuoteen 2027

Sotaa paenneiden ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu. Kuvituskuva.
Sotaa paenneiden ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu. Kuvituskuva.
Julkaistu 16.07.2025 13:37

MTV UUTISET – STT

EU:ssa tilapäisen suojelun piirissä on 4,3 miljoonaa ukrainalaista, Suomessa arviolta 46 000.

Sotaa paenneiden ukrainalaisten tilapäinen suojelu jatkuu maaliskuuhun 2027. Asiasta päätettiin EU:n ulkoministerikokouksessa, kertoo sisäministeriö tiedotteessaan.

Tilapäinen suojelu tarkoittaa sitä, että suojelua voidaan tarjota rajatulle joukolle ihmisiä nopeassa ja turvapaikkamenettelyä kevyemmässä prosessissa.

 EU:ssa päätettiin ottaa tilapäinen suojelu käyttöön kevättalvella 2022 sen jälkeen, kun Venäjä aloitti täysimittaisen hyökkäyssodan Ukrainaa vastaan.

Lue myös: Suomeen saapuneista ukrainalaisista harva on hakenut Suomesta kotikuntaa

Suomessa 46 000 ukrainalaista tilapäisesti

Suomessa arvioidaan olevan tällä hetkellä noin 46 000 ukrainalaista, jotka saavat tilapäistä suojelua. Hakemuksia on jätetty Suomessa noin 84 000, mutta monet hakemuksen jättäneistä ovat joko palanneet kotimaahansa tai siirtyneet muualle.

Koko EU:ssa ukrainalaisia on tilapäisen suojelun piirissä noin 4,3 miljoonaa. Ukrainalaisten liike EU-alueelle on jatkunut, vaikka määrät ovat laskusuunnassa. 

Maahanmuuttovirasto ennakoi, että kuluvana vuonna Suomeen saapuu Ukrainasta noin 8 000–12 000 tilapäisen suojelun hakijaa.

Hakijamääriin vaikuttavat muun muassa sodan tilanne, Yhdysvaltain Ukraina- ja Venäjä-politiikka, lännen tuki Ukrainalle, Ukrainan taloudellinen ja humanitaarinen tilanne, infrastruktuurin tila sekä työ- ja koulutusmahdollisuudet.

Lisää aiheesta:

Uusia sotapakolaisia Ukrainasta saapuu Suomeen yhä satoja viikossa, tänä vuonna jopa 30 000 – vastuuministerit kertoivat, mikä heidän tilanteensa on nytSuomi on vastaanottamassa Virosta sotaa pakenevia ukrainalaisiaUkraina: Yli miljoona ukrainalaista palannut kotimaahansa, Suomessa suojelua hakeneita 19 200Sisäministeriö: Suomeen voi tulla jopa 80 000 ukrainalaispakolaista tämän vuoden aikanaYli 9 200 ukrainalaista hakenut kansainvälistä suojelua Suomessa – hakemusten määrä kasvoi viikossa tuhansillaLähes 8 000 ukrainalaista on hakenut suojelua Suomesta – viikon aikana merkittävä muutos
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:42
    Anneli Auer

    Auer-käräjillä tänään poikkeuksellinen kuuleminen: Lasten uv-valolöydöksistä erimieliset lääkärit kohtaavat

  • 06:35
    Venäjä

    Suomesta turvapaikan saaneet venäläislapset määrättiin palautettavaksi Venäjälle – ihmisoikeustuomioistuin antaa ratkaisun

  • 06:19
    F-35

    F-35 on sotinut tänä vuonna: Kysyimme Ilmavoimilta, mitä hävittäjän taistelutehosta on paljastunut

  • 06:05
    Kela

    Kelan hallitus ja valtuusto kokoustavat tänään

  • 05:54
    Kotimaa

    Itä-Helsingin tyttökopla herättää pelkoa: "Lapseni kaveri soitti ja kertoi, että sun lapsi on hakattu täysiä"