Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiedemiesten läpimurto: Tässäkö loppu rokotusneuloille?

Julkaistu 23.09.2012 16:30

Etelä-Korealaiset tiedemiehet ovat keksineet laseria käyttävän "ruiskun", joka käyttää juuri oikeaa voimaa saadakseen injektoitua lääkkeen potilaan ihon alle. Uudenlaisen rokotteen kerrotaan olevan lähes täysin kivuton.

Soulin yliopistossa on saatettu tehdä lääketieteen historiaa, sillä tutkijoiden kehittämä minimaalisen pieni laser pystyy ruiskuttamaan lääkkeen potilaaseen kivutta. Samantyyppisiä lasereita on jo käytetty kasvojen esteettisiä hoitoja tekevien ihotautilääkärien keskuudessa.

Yliopiston professori Jack Yoh on yhdistänyt laserin pieneen sovittimeen, jonka sisältää potilaaseen ruiskutettavaa nestemäistä lääkettä. Lisäksi laserissa on vettä sisältävä kammio, joka varmistaa lääkkeen kulkemisen potilaaseen. Laserruiskutus kestää vain silmänräpäyksen, ja lääkesuihkun halkaisija on vain hieman yhtä ihmisen hiusta paksumpi.

Laseria on testattu laboratorioeläimillä, ja testien mukaan lääkesuihku ulottuu noin muutaman millimetrin ihon alle vahingoittamatta kudosta. Keksintö saattaa mullistaa tulevaisuudessa rokotteiden laiton, ja Yoh kehitteleekin tiiminsä kanssa edullisempia lasereita hyödyntäviä ruiskuja. Asiasta uutisoi ensimmäisenä Daily Mail.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Alligaattori sai porttikiellon ruokakauppaan YhdysvalloissaNäin maalaavat Beebrahimovic ja Beemu Pukki! Suomalaistutkija opetti kimalaiset pelaamaan jalkapalloaLaihdutuslääkkeissä huolestuttava trendiMoni luulee, että Gore-Tex-vaatetta ei saa pestä – asia on päinvastoinHaaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriinRuotsalaiskokin ykköskikka paistettuihin perunoihin: "Onnistuu joka kerta!"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen22:42
    Luonto ja eläimet

    Alligaattori sai porttikiellon ruokakauppaan Yhdysvalloissa

  • Eilen21:35
    Kevennykset

    Näin maalaavat Beebrahimovic ja Beemu Pukki! Suomalaistutkija opetti kimalaiset pelaamaan jalkapalloa

  • Eilen20:06
    Painonhallinta

    Laihdutuslääkkeissä huolestuttava trendi

  • Eilen19:50
    Vaatteet

    Moni luulee, että Gore-Tex-vaatetta ei saa pestä – asia on päinvastoin

  • Eilen18:55
    Jalokivet

    Haaveiletko upeasta sormuksesta? Jalokiven hinta perustuu neljään kriteeriin