Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n uusi suositus näkyy nousuna neljänsien koronarokoteannosten määrissä

2:05Koronarokotehaittoja korvattu yli 500:lle suomalaiselleKoronarokotehaittoja korvattu sadoille suomalaisille.
Julkaistu 18.08.2022 07:21

MTV UUTISET – STT

Alkuperäiset koronarokotteet ovat asiantuntijan mukaan antaneet erittäin hyvää suojaa koronavirusvarianttien aiheuttamaa vakavaa tautia vastaan.

Koronarokotteiden neljänsien annosten antomäärät ovat viime viikkoina lähteneet kasvuun, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Hanna Nohynek.

THL antoi heinäkuun puolivälissä uuden suosituksen, jossa kuntia kehotettiin tarjoamaan neljättä rokoteannosta kaikille 60 vuotta täyttäneille sekä 18 vuotta täyttäneille lääketieteellisiin riskiryhmiin kuuluville viimeistään tämän kuun alusta alkaen.

–  Eri kunnissa on eroja, kuinka nopeasti tässä on päästy käyntiin. Heti suosituksen jälkeen nähtiin, että neljänsiä annoksia ryhdyttiin antamaan, mutta selvästi neljänsien annosten antomäärät lähtivät nousuun viime ja sitä edeltävällä viikolla, Nohynek sanoo.

Uuden suosituksen mukaisesti neljänsien annosten piiriin tuli suuri joukko ihmisiä lisää.

Aivan kaikkialla neljänsiä rokoteannoksia ei ole vielä ryhdytty antamaan THL:n uuden suosituksen mukaisille ryhmille. Jyväskylässä esimerkiksi 60–69-vuotiaat, jotka eivät kuulu lääketieteellisiin riskiryhmiin, eivät voi vielä varata aikaa neljänteen rokotukseen.

–  Ajattelimme, että rokotamme ensin riskiryhmäläisiä ja kunhan saamme riskiryhmäläiset rokotettua, otamme toki 60–69-vuotiaatkin mukaan rokotuksiin, kertoo Jyväskylän tartuntatautien vastuulääkäri Ilkka Käsmä.

Helsingissä neljännen koronarokotuksen ajanvaraus sen sijaan on auki sekä 60 vuotta täyttäneille ja sitä vanhemmille että 18–59-vuotiaille riskiryhmiin kuuluville.

–  Rokotuksiin pääsee erinomaisesti, mutta rokotukset eivät ole ihan siinä määrin kiinnostaneet kuin toivoisimme. Osittain tilanne varmasti johtuu siitä, että ihmiset ovat sairastaneet koronaa, osa jopa useita kertoja, eivätkä nykytiedon valossa tarvitse neljättä annosta, sanoo Helsingin terveysasemien johtajalääkäri Timo Lukkarinen.

Neljännen annoksen saanut reilut 13 prosenttia 

THL:n tuoreen tilaston mukaan neljännen koronarokoteannoksen on koko maassa saanut 18 vuotta täyttäneestä väestöstä yli 13 prosenttia. Kolmannen annoksen on saanut lähes 66, toisen annoksen vajaat 88 ja ensimmäisen annoksen liki 90 prosenttia. Nämä luvut oli päivitetty tiistaina.

Koko väestöstä neljännen annoksen saaneita on liki 11, kolmannen annoksen saaneita 54, toisen annoksen saaneita noin 77 ja ensimmäisen annoksen saaneita noin 80 prosenttia.

Neljänsiä koronarokoteannoksia on koko maassa annettu tähän mennessä yli 600  000, kolmansia annoksia yli kolme miljoonaa, toisia annoksia yli 4,3 miljoonaa ja ensimmäisiä annoksia yli 4,5 miljoonaa.

Rokotusrekisterin mukaan viime viikolla annettiin koko maassa kaikkiaan noin 91  500 koronarokoteannosta. Sitä edeltävällä viikolla lukumäärä oli lähes 86  600.

Lisää aiheesta:

THL:n suositus toi 1,4 miljoonaa ihmistä neljännen koronarokotteen saajalistalle – milloin rokotetta ei tarvitse ottaa?THL: Koronaepidemia voi kiihtyä loppukesästä – suositus antaa neljänsiä rokotuksia nykyistä nuoremmille jo heinäkuussaTHL:n selvitys: Nämä ryhmät hyötyvät neljännestä koronarokotteesta selvästi enitenTHL laajentaa neljänsiä koronarokotuksia ja kehottaa suomalaisia ottamaan kaikki mahdolliset rokotuksetKolmas rokotuskierros vauhdissa, urakkaan kaivataan lisää käsiä ja tiloja – riskiryhmät pidetään edelleen etusijallaNohynek: Alle 60-vuotiaiden kolmannet rokotukset voitaisiin aloittaa jo tänä vuonna – tällainen vaikutus niillä on pandemiaan
KoronarokotusKoronavirusRokotteetTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarokotus
  • 8.9.07:27
    Koronavirus

    Suomessa kiertää kymmeniä koronan omikron-variantteja – riskiryhmille rokotussuositus

  • 26.8.12:56
    Rokotteet

    Tutkimus: Vanhempien tulo- ja koulutustasolla suuri vaikutus nuorten koronarokotuksiin

  • 26.5.10:30
    Koronavirus

    Näille ryhmille suositellaan koronan tehosterokotuksia

  • 16.3.22:38
    Koronarajoitukset

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 22.2.06:38
    Sairaudet ja taudit

    Jarmo Paussu melkein halvaantui koronarokotteesta – ripeä toiminta pelasti